Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Český Krumlov hostil české hejtmany a slovenské župany

Český Krumlov hostil české hejtmany a slovenské župany

Jihočeská hejtmanka Stráská přivítala na zasedání asociace krajů v Českém Krumlově slovenské župany. Obdivovali zámek a čekala je i plavba po Vltavě.

Hejtmanka Stráská na zasedání asociace krajů v Českém Krumlově
25. května 2019 - 07:30

Zdravotnictví a sociální péče. Školství. Doprava. Kůrovcová kalamita. Sucho či turistický ruch. To jsou hlavní témata jednání Asociace krajů České republiky, které začalo v podvečer 23. května v Českém Krumlově.Historickou premiéru tu pak má setkání českých hejtmanů se svými protějšky ze Slovenska – župany. Obě zúčastněné strany si budou vyměňovat zkušenosti, které s řízením krajů u nás a u našich východních sousedů mají.

„Dnešní setkání je skutečně mimořádné. Kromě tradičních českých hejtmanů se jej poprvé účastní i naši kolegové ze Slovenska. Je to skvělá příležitost, kdy můžeme diskutovat o problémech, které nás při správě krajů pálí a jak je v budoucnu řešit,“ uvedla hostitelka zasedání asociace jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Čeští hejtmani i slovenští župani mají kromě pracovních povinností na programu i kulturní program. Ve čtvrtek mohli obdivovat českokrumlovský zámek a v pátek splouvali části Vltavy na raftech. Akce má podle Stráské plynule navázat na čtvrteční jednání o turistickém ruchu.

„Myšlenka, že usedneme s našimi hejtmany do lodí, se zrodila na letošním REGIONTOURU v Brně, kde jsme Vltavu propagovali jako jeden z nejvýznamnějších turistických cílů na jihu Čech. A kolegové z ostatních krajů projevili přání se na řeku podívat. Všichni se na to dobrodružství těší a věřím, že tím uděláme radost i našim slovenským přátelům,“ upřesnila jihočeské hejtmanka.Užitečnost setkání českých hejtmanů se župany kvituje z pohledu výměny zkušeností i předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Zároveň sdělila, že Jihočeský a Karlovarský kraj jsou si, pokud jde o zájem turistů, velmi podobné. „Chtěla bych poděkovat hejtmance Ivě Stráské, že pro naše zasedání vybrala právě toto krásné a hojně navštěvované místo. Pokud totiž jedete do zahraničí a řeknete, že jste z České republiky, tak se většině lidí vybaví naše tři města. Praha, Karlovy Vary a právě Český Krumlov,“ uzavřela karlovarská hejtmanka.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma, tiskový mluvčí, Krajského úřadu Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:kú)