Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Český Krumlov láká na vína vinařů z nejlepších oblastí

Český Krumlov láká na vína vinařů z nejlepších oblastí

Festival vína Český Krumlov®, bude od pátku 18.října až do 23. listopadu probíhat na nejrůznějších místech po celém Českém Krumlově. 

Festival vína Český Krumlov
18. října 2019 - 07:30

Festival vína Český Krumlov® nabídne vína mladých vinařů i sommeliérské minimum. Vína Francouzských nezávislých vinařů, vína z nejlepších oblastí Itálie -Toskánska, Bolgheria Piemonte, vína od řek Rýn a Loira, ryzlinky německé i rakouské, ikonická vína z Nového světa, ale také zcela nové pojetí  Česko  &  Slovenského  večera  či  možnost  prakticky  si  vyzkoušet,  jak  vychutnávat  víno  všemi smysly. To vše a mnoho dalšího nabídne letos od 18. října až do 23. listopadu Festival vína Český Krumlov.

Na festival zavítají opět ti nejlepší odborníci na víno. Těšit se můžete na Michala Šetku, Ivo Dvořáka, Kláru Kollárovou, Christophe Garniera, Miroslava Kovácse či Jana Čulíka. Osmý ročník Festivalu vína Český Krumlov bude zahájenv pátek 18. října v15:00 hod. v Klášterní zahradě na Tramíně.

„Společně ochutnáme několik vín zodrůdy Solaris, kterou jsme na doporučení vinařů také zde na Tramíně před pěti lety zasadili a ze které jsme již vloni mohli poprvé ochutnat finální produkt v podobě českokrumlovského  Solarisu,“  sděluje  Miroslav  Reitinger  z  Českokrumlovského  rozvojového  fondu, jednoho z pořadatelů festivalu, a dodává: „Pro naši viničku nám byla doporučena právě odrůda Solaris, která je méně náročná a více odolná proti škůdcům a nákazám. A i přesto, že naši úrodu letos zmenšilo jak suché počasí, tak zejména napadení hroznů vosami, kterým náš Solaris velmi chutná, mohli jsme se také letos těšit ze skvělé úrody, která by mohla naplnit až 30 lahví.“

Českokrumlovský Solaris z letošní sklizně bude sice kmání až příští rok, již letos však budou moci zájemci při slavnostním zahájení osmého ročníku Festivalu vína Český Krumlov ochutnat krumlovský Solaris z loňské sklizně.

Pro Zahajovací  večer  Festivalu  vína  Český  Krumlovpřipravili  letos  organizátoři  čtyři  zastavení s vybranými víny od čtyř evropských řek, a to v unikátních a jindy nepřístupných prostorách Prelatury. Přítomní z řad partnerů festivalu si tak budou moci užít večer s degustací vín a zajímavou gastronomií z oblastí kolem řek Loira, Rýn, Dunaj a Dráva v  podání Pro-vino.cz, Kozlovny a Plzeňky České Budějovice a Egon Café.Seriál degustačních večerů ve společnosti známých či méně známých vinařských osobností Víno  & Gastronomie  &  Kulturaodstartuje  vsobotu 19. října degustací vín Francouzských nezávislých vinařů.

„Velice nás těší, že se nám letos podařilo do programu Víno & Gastronomie & Kultura společně snašimi partnerskými restauracemi zařadit také degustace nezávislých vinařů, kteří vyrábí originální vína v limitovaných množstvích a jejichž snahou je vytvořit protiváhu masové průmyslové produkci,“ přibližuje lahůdky z letošního programu festivalu Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, druhého z pořadatelů festivalu a dodává: „V průběhu festivalu tak budou moci zájemci ochutnat vína nezávislých vinařů ze všech regionů Francie, autentická vína mladých vinařů rakouské naturální vinné scény, ale také vína mladých vinařů z Čech a Moravy, kteří dělají věci jinak, po svém a hlavně srdcem.“

Organizátoři festivalu letos kromě jiného připravili nový koncept tradičního večera Česko-Slovensko, který proběhne v pondělí 28. října v sálech Prelatury a bude koncipován jako volná degustace pro větší počet
návštěvníků.

„Rozhodli jsme se náš tradiční Česko-Slovenský večer, který již čtvrtýmrokem pořádáme právě v Den vzniku Československa, letos přiblížit širší veřejnosti a pojali ho jako tzv.  ́Malou zámeckou slavnost ́. Formou volné degustace tak budou moci všichni příchozí v jindy nepřístupných prostorách Prelatury ochutnat vína jedněch z nejvýznamnějších vinařství v ČR a SR, Znovín Znojmo, Víno Nitra a Chateau Modra,“ říká Pavel Fučík.

Program Víno & Gastronomie & Kultura letos opravdu slibuje jedna lahůdku za druhou. Tradiční národní festivalový večer tentokrát zavítá do Rakouska a vsobotu 16. listopadu nabídne chuťově-hudebně-vizuální zážitek v podobě představení vín špičkových rakouských vinařství předním českým sommeliérem Ivo Dvořákem. Hned následující den vneděli 17. listopadu si pak budou moci zájemci opět pod taktovkou Ivo Dvořáka v rámci tzv. Sommeliérského minima prakticky vyzkoušet, jak správně degustovat víno.Poprvé program festivalu zavítá i do Českých Budějovic, kde je na sobotu 26. října v prostorách Plzeňky u Zelené ratolesti připravenaochutnávka vína z nejlepších oblastí Itálie -Toskánska, Bolgheri a Piemont. V programu festivalu nebude ani letos chybět tradiční příjezd sv. Martina na náměstí Svornosti vpondělí 11.  11.  v  11:11  hodin spojený sochutnávkou mladých svatomartinských vín. Na ni poté naváže týdenní nabídka Svatomartinského vína a menuve vybraných krumlovských restauracích.Oblíbená Zámecká  slavnost  vína se letos uskuteční v  sobotu  23.  listopadu  v  Zámecké  jízdárně.Pro zájemce bude připraveno opět více než 300 vzorků vynikajících vín z tuzemska  i zahraničí.

„Mohu prozradit, že letos nanaší největší akci festivalu představíme vína ze všech podoblastí České republiky. Kromě již tradičních jako je vinařství Volařík či Víno Kadrnka letos přivítáme zlatého, stříbrného a bronzového Vinaře roku 2019 –Mikrosvín Mikulov, vinařství Sonberk a Zámecké vinařství Bzenec. Nově se mohou návštěvníci těšit např. na vinařství Ondřej Brdečko či Vinice Hnanice a nebudou chybět ani zahraniční vína z Rakouska, Německa, Itálie, Slovinska, Francie či Nového Světa,“odkrývá něco málo z vinařských účastníků Zámecké slavnosti vína Václav Pecha ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, třetí z otců zakladatelů Festivalu vína v Českém Krumlově.

Jihoceskenovinky.cz informovala Ing. Eva Vaněčková za Český Krumlov Tourism. 

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:čk,tourism)