Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

ČEZ předal do okolních obcí originální kalendář

ČEZ předal do okolních obcí originální kalendář

Téměř 17 tisíc netradičních kalendářů míří v těchto dnech mezi obyvatele v okolí jaderných elektráren.

Z kalendáře
17. září 2023 - 07:30

Energetici kalendáře předali starostům tří desítek okolních obcí. Ti teď kalendáře rozdělí mezi obyvatele, úřady, podniky, zdravotnická nebo rekreační zařízení. Kalendáře s příručkou pro mimořádné události ČEZ do měst a obcí zdarma rozdává každé dva roky. Podobné kalendáře dostávají v těchto dnech také obyvatelé z okolí druhé české Jaderné elektrárny Dukovany.

Fotografie ptáků, kteří žijí v okolí elektrárny, se staly námětem stolního kalendáře pro roky 2024-2025. Jen v okolí Temelína v minulosti ornitologové napočítali více než stovku ptačích druhů. „Krajina kolem elektrárny je velmi pestrá. Je zde hodně drobných rybníků, většina hospodářsky nevyužívaných, spousta zeleně a neupravovaných ploch a to i přímo v elektrárně. Evidujeme zde více než stovku ptačích druhů. Hnízdí zde i zvláště chráněné druhy jako například rorýs nebo moták,“ uvedl ornitolog Václav Beran, jinak také i výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s., zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.

Náměty kalendáře se snaží energetici pravidelně aktualizovat. „V minulosti kalendář ozdobily například obrázky dětí ze základních škol z okolí elektrárny nebo fotografie z kulturních, sportovních a společenských akcí, které v obcích probíhaly. Závěry ornitologů nás potěšily a věříme, že fotografie udělají radost i lidem, kteří kalendář dostanou,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Obyvatelům v okolí temelínské elektrárny ČEZ kalendář předává už pošestnácté. Lidé v něm najdou informace, jak se chovat v případě mimořádných událostí. Jde především o základní pokyny k varování, ukrytí a evakuaci. „Elektrárnu provozujeme tak, aby lidé informace ze zadní části kalendáře nepotřebovali, nesmíme ale nic podcenit ani informovanost. Navíc na stolní kalendáře jsou lidé už zvyklí a už nějakou dobu je tematicky spojujeme s naším regionem,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.Distribuce kalendářů v rámci měst a obcí bude probíhat v následujících týdnech. Stejně jako v uplynulých letech budou obyvatelé o způsobu jejich převzetí informováni prostřednictvím místních městských či obecních úřadů. Další tisícovku kalendářů bude elektrárna Temelín pro města a obce držet jako rezervu.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták tiskový mluvčí JE Temelín, ČEZ, a. s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete.v.beran)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%