Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Cílem je havrany plašit, ne lovit, říkají sokolníci v Táboře

Cílem je havrany plašit, ne lovit, říkají sokolníci v Táboře

V úterý 18. února 2020 město Tábor vysvětlovalo televizním štábům, rádiím a tisku, v čem spočívá plašení kolonie havranů na Pražském sídlišti v ulici Zborovská (a Buzulucká) pomocí kání Harrisova.

Sokolnice s kání Harrisova
21. února 2020 - 07:30

Zkušení sokolníci z českobudějovického letiště „operovali“ na sídlišti se svými dravými svěřenci pátý den. „Cílem je havrany plašit, ne lovit,“ zdůrazňují sokolníci. Město Tábor nechtělo promeškat začátek hnízdění, chtělo začít včas. Jde o to havranům prostřednictvím dravců „vzkázat“, že hnízdění v této oblasti pro ně není komfortní. Havrani jsou ale velmi inteligentní ptáci, mohou kolonie posunout, nebo mohou hnízdění odložit.

Zdá se, že plašení má efekt. Stačí, aby si dravec sednul na větev, a havrani jsou do půl hodiny pryč. Opatření se děje pouze na Pražském sídlišti, netýká se druhé havraní kolonie u nádraží. Zásah se totiž řídí tzv. odchylným postupem, který schválilo Ministerstvo životního prostředí. Jak uvedl starosta Tábora Štěpán Pavlík, u nádraží město nasazení dravců nevyužije, protože je zde umístěna spíše občanská vybavenost (úřady, nádraží, obchody, služby) a limity studie potřebné pro odchylný postup by zde nevyšly.

„Na Pražském sídlišti se nachází hustá obytná zástavba a základní škola, limity se tu dají vyložit jako přesahující a lidem škodící,“ sdělil starosta.

Sokolníci jsou v lokalitě přítomni od svítání do soumraku. Zásah proti havranům vychází z reakcí veřejnosti na besedách (rok 2018), kde si lidé většinově přáli regulaci havraních kolonií. Město Tábor si uvědomuje, že opatření s dravci má i své odpůrce.

Naopak plně se za ně staví vedení přilehlé Základní školy Zborovská. Ředitel Petr Vašíček řekl: „Vítám každý krok k tomu, aby se děti mohly učit. Při hnízdění nemůžeme kvůli intenzitě hluku otevřít okna, když je máme zavřená, odporuje to požadavkům na větrání. Jedno bojuje proti druhému. Když otevřeme okna, děti se přestávají učit, protože neslyší výklad.“


Zkušenosti v ČR ba ani v Evropě s nasazením dravců v zastavěném území nejsou. Možná bude Tábor předávat svoje zkušenosti dál jiným městům. Zatím není možné opatření komplexně hodnotit. Plašení bude pokračovat ještě minimálně týden, možná déle, ale také možná kratší dobu.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí, město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:l.dvořák)