Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Den národní tísňové linky 155 zdravotnické záchranné služby

Den národní tísňové linky 155 zdravotnické záchranné služby

15.květen bude letos už podruhé v celé České republice dnem národní tísňové linky 155 zdravotnické záchranné služby.

Den národní tísňové linky 155
10. května 2018 - 07:30

365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout.

Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Ze všech těchto důvodů si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí:  Dnem linky 155.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou vyškolení zdravotničtí záchranáři, nebo zdravotní sestry se specializací. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě, jsme na to právem hrdí. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.


Záchranné služby v České republice jsou zřizované v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace Záchranka. Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

Den linky 155 je poděkováním všem záchranářům, zúčastněte se ho i Vy. V úterý 15. května na výjezdových základnách v Českých Budějovicích (8:30 -15:30), Písku (10:00 - 17:00), Prachaticích (8:00 - 14:00), Strakonicích (8:00- 17:00) a v Táboře (9:00 - 13:00) pro Vás záchranáři připravili ukázky své práce, vybavení a výjezdové techniky. Sami se budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat…

Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Petra Kafková, tisková mluvčí, Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, České Budějovice.


(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ZZS JčK)