Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

„Drama“ skončilo aneb Vánoční jedle v Táboře už stojí

„Drama“ skončilo aneb Vánoční jedle v Táboře už stojí

Vánoční jedle bělokorá původem z obce Slapy, sváteční symbol města Tábora na Žižkově náměstí, už stojí.

Vánoční jedle bělokorá
29. listopadu 2019 - 07:30

Technickým službám města se ve středu vpodvečer podařilo překonat peripetie s vahou, huňatostí a šířkou kmene jehličnanu, který původně měřil na délku „obřích“ 19 metrů. Po seříznutí (poprvé ve Slapech, podruhé v Táboře) má nyní cca 12 metrů. V pondělí 25. listopadu, kdy strom na náměstí přijel na tahači, se ho nepodařilo ukotvit v dlažbě, protože původní ocelová roura měla malý průměr, strom byl příliš těžký a kmen moc široký (průměr byl okolo 90 centimetrů).

Pracovníci Technických služeb Tábora (TST) v úterý rouru vytáhli, vykopali šachtu asi 800 mm širokou a do ní uložili novou rouru o průměru 600 mm. Prostor kolem roury vylili rychletuhnoucí pevnostní stavební směsí. Jedná se o zálivkovou hmotu na bázi cementu, která se vyznačuje právě vysokou pevností. Používá se ke kotvení, podlévání a zalévání prvků. Vytvrdnutí musí trvat 24 hodin. Posléze se i díky stotunovému jeřábu jedli podařilo usadit.


Ředitel TST Michal Polanecký dal pokyn, aby se nakoupilo více řetězů a ozdob. „Chceme reagovat na velikost stromu. Cílem je, aby výzdoba byla bohatá. Doufáme, že kvantita ozdob se promítne do kvality. Budeme také nahrazovat poškozenou výzdobu od vandalů, ničení ozdob se v poslední době bohužel stalo neblahým zvykem,“ uvedl Michal Polanecký.  V pátek 29. listopadu 2019 v 17.00 dojde ke slavnostnímu rozsvícení.


Příběh stromu
Jedli město získalo darem od manželů Choliyových. Huňatá jedle rostla u domu se zahradou hned na začátku Slap na příjezdu od Tábora vedle prodejny Jednoty. Jehličnan se ale nakláněl směrem do silnice a Yuriy Choliy se bál, že strom ohrozí dopravu nebo spadne na dům.

„Požádali jsme z důvodu bezpečnosti o pokácení. Jedle je pěkné rostlá, takže jsme dostali nabídku, že ji můžeme věnovat jako vánoční strom. S kácením jsme proto počkali. Jsme rádi, že poslouží lidem. Potěšilo nás to, doufáme, že lidem udělá o Vánocích v Táboře radost,“ uvedl Yuriy Choliy, který ve Slapech s rodinou žije více než rok.


Kdo jedli kdysi zasadil, přirozeně neví. „Když foukal silný vítr, vydával strom strašidelné zvuky, skoro jsme nemohli spát. Připadali jsme si jako někde na horách,“ vyprávěl majitel.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák za město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:mutabor)