Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Druhý temelínský blok je na plném výkonu

Druhý temelínský blok je na plném výkonu

Týden po připojení generátoru k přenosové soustavě začal druhý temelínský blok pracovat naplno.

Odstávka zahrnovala přes 17000 činností
8. srpna 2017 - 07:30

Plného výkonu operátoři dosáhli v pondělí před desátou hodinou dopoledne. Nyní tak jihočeská elektrárna kryje necelou třetinu české spotřeby.

Dosažení plného výkonu předcházely úspěšné kontroly paliva na 80procentním výkonu reaktoru. Temelínští fyzici při nich ověřovali například rozložení výkonu reaktoru. Po skončení kontrol operátoři zvyšovali výkon reaktoru velmi pozvolna. Za hodinu zvedli výkon o necelé jedno procento.

„Nájezd bloku po odstávce je velmi pozvolný kvůli tzv. „kondiciování paliva“. Zjednodušeně řečeno, nové palivo si musí zvyknout na provozní podmínky. Několikadenní náběh bloku je navíc spojený s řadou testů na různých výkonových hladinách,“ vysvětlil Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

ČEZ temelínskou odstávku zvládl o skoro dva týdny dříve, než se předpokládalo. Podle energetiků jsou odstávky pro elektrárnu nejnáročnějším obdobím v roce. „Za necelých 73 dní jsme zvládli zkoordinovat přes 17 tisíc činností a práci tisícovky zaměstnanců našich i dodavatelů. Zkrácení odstávky tak znamená rychlejší návrat do běžného a klidnějšího provozního režimu i pozitivní dopady do výrobních a ekonomických výsledků společnosti,“ uvedl Zronek.


Ještě na plném výkonu bude provedena závěrečná část testů. Ty budou zaměřeny na palivo a kalibraci měřících systémů. Vedle se sleduje chování dalšího zařízení v jaderné a nejaderné části včetně největší české turbíny.

Druhý blok byl odstaven od 19. května. Během odstávky byla vyměněna čtvrtina paliva, provedena důležitá modernizace kompenzátoru objemu, kontroly bezpečnostních systémů nebo se ověřovala těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Vůbec poprvé se celá odstávka řídila ze speciálního centra, kde na ploše 500 metrů čtverečních seděla čtyřicítka odborníků z elektrárny i od dodavatelů.

Začátek odstávky prvního bloku je plánován až na samotný závěr roku. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 9 455 070 megawatthodin elektřiny.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Petr Šuleř, vedoucí Útvaru komunikace ETE, ČEZ, a. s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto: František Musil)