Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Dubnové teploty kolem nuly elektrárně Temelín svědčí

Dubnové teploty kolem nuly elektrárně Temelín svědčí

Patnácti tisícům českých domácností by na rok stačila středeční denní temelínská výroba 52.608 megawatthodin.

Temelín
21.duben 2017 - 07:30

Díky chladnému počasí šlo o jednu z nejvyšších denních výrob během dubna od roku 2001. Například loni byla průměrná denní výroba ve čtvrtém měsíci roku 52 464 MWh. Ve středu jihočeská elektrárna vyrobila o 144 MWh více a to odpovídá roční spotřebě čtyř desítek českých domácností.

V Temelíně platí, že s nižšími teplotami je spojen vyšší výkon a tedy i vyšší výroba. Například ještě minulé pondělí, kdy teploty atakovaly dvacítku, byl výkon elektrárny přibližně 2 160 MWe. Ve čtvrtek ráno při teplotách kolem nuly byl o více než 20 MWe vyšší. Rozdíl v denní výrobě pak byl 485 MWh.


„To odpovídá spotřebě přibližně 140 domácností. Rozdíl ve výkonech je dán ochlazováním vody v chladicích věžích. S reaktorem to nesouvisí, ten je pořád na stejném výkonu,“ poznamenal mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Od začátku roku vyrobil Temelín 5.718.089 MWh elektřiny. V polovině května začne odstávka pro výměnu paliva na druhém bloku a ČEZ ji plánuje na necelé tři měsíce. Odstávka prvního bloku začne až v samotném závěru roku.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.ete)