Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Horská služba Šumava oslaví 70.výročí založení

Horská služba Šumava oslaví 70.výročí založení

70.výročí založení Horské služby v tomto pohoří oslaví v sobotu 6.října profesionální i dobrovolní členové Horské služby Šumava, jsou zváni i návštěvníci z řad turistů, lyžařů a přátel Šumavy.

Ilustrační foto
3. října 2018 - 07:30

„Pro veřejnost jsme v rámci Dne otevřených dveří připravili řadu ukázek naší záchranářské činnosti a představíme i techniku, kterou při zásazích běžně používáme. To vše proběhne v sobotu od 9:00 do 17:00 v Domě Horské služby na Špičáku,“ pozval návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava s tím, že stávající záchranáři nezapomínají ani na své veteránské kolegy. Pro ně je jako dík za dlouholetou činnost připraveno 25. setkání veteránů šumavské HS, které proběhne od 10:00 v hotelu Stella.

HS Šumava byla založena jako druhá v republice po Krkonoších 16. června roku 1948. „Mohla vzniknout už o deset let dřív, ale události roku 1938, týkající se právě pohraničí, a pak nacistická okupace, tyto snahy přerušily. A v roce 48 vznikla na Špičáku šumavská Horská záchranná služba jako pobočka tehdejší HZS Krkonoše,“ uvedl k výročí Michal Janďura.


Činnost HZS na Šumavě byla však na dlouhá léta omezena rozšíření hraničního pásma, které bylo pro turistiku a zimní sporty zcela uzavřené. „Uzavřen byl dokonce i Špičák. Ve zbytku pohoří ale činnost HZS pokračovala s úspěchem, naštěstí hned po Špičáku vznikla další stanice v Hojsově Stráži a pak se podařilo založit i další,“ komentoval Michal Janďura situaci v době komunistického režimu.


V roce 1957 zanikla původní Horská záchranná služba a pod Československým svazem tělesné výchovy vznikla pokračující Horská služba. „A jakmile se po roce 1989 zrušila hraniční pásma, mohl se víc rozvíjet turistický ruch a objevily se nové lokace s kvalitními sjezdovými tratěmi. Tím ovšem výrazně přibylo i naší práce s potřebou lepšího zázemí, lepšího vybavení a perfektního výcviku členů,“ dodal náčelník Janďura s tím, že na Šumavě nyní působí 13 profesionálních, 36 dobrovolných členů a 3 lékaři.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby ČR, oblast Šumava.

(jv,jihoceskenovinky.czfoto:arch.hsčr)