Svátek má: Petra

Regiony

Velikost textu:

Horská služba Šumava zasahovala u nehody motorkáře u Železné Rudy

Horská služba Šumava zasahovala u nehody motorkáře u Železné Rudy

Sedmadvacetiletý motocyklista v sobotu v podvečer zřejmě nezvládl stroj v zatáčce silnice mezi Železnou Rudou a Klatovy a těžce se zranil.

Transport zraněného
1. října 2017 - 07:30

Naštěstí jel hned vzápětí kolem jeden z místních obyvatel, který nepropadl panice a ihned zavolal Horskou službu. „Nejdřív zalarmoval nás a pak i Zdravotnickou záchrannou službu, policii a hasiče. Ihned jsem vyrazil s potřebným zdravotnickým vybavením a během velmi krátké doby jsem dorazil na místo nehody,“ uvedl Petr Pospíšil ml., zasahující člen Horské služby Šumava.

U zraněného motorkáře mezitím zastavil náhodně kolemjedoucí lékař se zdravotní sestřičkou. „Motorkář utrpěl pravděpodobně mnohočetnou zlomeninu paže a oba zdravotníci už začali s ošetřením. Bylo dobré, že jsem jim mohl poskytnout naše vybavení, takže ihned na místě dokázali zraněnému poskytnout infúzi,“ popsal záchranu motorkáře Petr Pospíšil ml.

Postupně k nehodě dorazila i sanitka, hasiči, Policie ČR a nakonec do hor zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně-Líní. „Pilot mohl dosednout nedaleko nás přímo na silnici, která v těch místech má celkem široké odstavné místo. Takže posádka si mohla zraněného muže převzít vzápětí po přistání,“ doplnil Petr Pospíšil ml. s tím, že vrtulník poté motocyklistu transportoval do plzeňské Fakultní nemocnice.


„Denně řešíme úrazy cyklistů na horských kolech i koloběžkářů. A jednou za čas vzhledem ke krátkému dojezdovému času pomáháme i u silničních nehod, které se nás jinak víceméně netýkají,“ komentoval zásah Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že v takových případech se ukazuje, jak efektivně je u nás nastavena spolupráce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman z šumavské Horské služby ČR.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.zzs)