Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Izolace či karanténa neomezují volební právo

Izolace či karanténa neomezují volební právo

Táborští voliči, kteří se ocitnou v izolaci, mohou hlasovat na stanovišti (drive-in).

Ilustrační foto
5. ledna 2023 - 07:30

Táborští voliči, kteří se v období voleb prezidenta republiky (termín 1. kola je ve dnech 13. a 14. ledna 2023 a 2. kola 27. a 28. ledna 2023) z důvodu nemoci Covid-19 ocitnou v izolaci (nařízení lékaře) nebo v karanténě (nařízení hygieny), nejsou ukráceni na volebních právech.

Takový volič může využít jednoho ze dvou způsobů zvláštního hlasování:

- hlasovat může na volebním stanovišti (drive-in) ve středu před volbami 11. ledna, resp. 25. ledna v případě 2. kola od 8:00 do 17:00 na určeném místě, a to bez předchozího objednání. Pro celý okres Tábor je tímto stanovištěm areál Správy a údržby silnic Jihočeského kraje v Táboře ve Vožické ulici 2107. Hlasovací místo se nachází cca 50 metrů za vjezdem do areálu. „Podmínkou je, že volič má trvalý pobyt v okrese Tábor. Přijede vozem nebo na motocyklu na určené místo, nemusí vystupovat a odhlasuje. Musí mít s sebou platný občanský průkaz nebo cestovní doklad a potvrzení o karanténě nebo izolaci,“ vysvětlil vedoucí Odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Táboře Vladimír Helma.

- druhou možností, jak vybrat hlavu státu, pokud je volič v izolaci či karanténě, je využití zvláštní přenosné volební urny (ZPVU). O její přistavení volič telefonicky požádá na Krajském úřadu v Č. Budějovicích a domluví si přesný čas. „Na rozdíl od stanoviště drive-in se do přenosné volební urny hlasuje vždy v pátek a v sobotu v termínu voleb, a to na základě předchozí telefonické žádosti. Předpokladem je, že volič se z vážných důvodů nemohl dostavit na volební stanoviště,“ sdělil Vladimír Helma. Žádosti je možné podávat do čtvrtka před konáním voleb, tj. do 12. ledna 2023, resp. čtvrtka 26. ledna 2023 v případě konání 2. kola, a to nejpozději do 20:00 hodin. K později přijatým žádostem se nepřihlíží. Telefonní číslo pro objednání ZPVU je: 386 720 235.Co se týče vyslání přenosné urny z okrskových volebních komisí přímo v Táboře, i to má svá pravidla. „Lze o to požádat jedině ze zdravotních důvodů. Pokud komise urnu k voliči vyšle, neznamená to, že do ní odvolí celá rodina, ale vždy pouze ten volič, který si přistavení urny objednal,“ upozornil vedoucí Odboru vnitřních věcí. Kontaktní čísla jsou 381 486 113, 381 486 114, 381 486 115.  

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí Městského úřadu v Táboře.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%