Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Jaderné elektrárny posilují ochranu klíčových budov

Jaderné elektrárny posilují ochranu klíčových budov

Laserový detekční systém, který chrání střechy vybraných budov proti hrozbám „ze vzduchu“, otestovala v těchto dnech Policie ČR a společnost ČEZ v Jaderné elektrárně Temelín.

Ochranný laserový systém elektrárny Temelín v těchto dnech otestovala Policie ČR
4. srpna 2020 - 07:30
(Komerční sdělení)

Moderní bezpečnostní systém tady energetici na klíčová místa instalovali v loňském roce. Investice vyšla na několik desítek miliónů korun.

Neviditelnou ochrannou zónu ve tvaru vějířů vytváří laserové paprsky jednoho z nejmodernějších detekčních systémů v České republice. Její narušení vysílá signál do řídícího centra. „Velikost zóny stejně jako kroky, které bychom přijímali při jejím narušení, jsou citlivou informací. Každopádně vedle vojenských radarů a ostatních prostředků, které hlídají bezletovou zónu, jde o další posílení bezpečnosti. To navíc reaguje na moderní hrozby, jako například drony,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vzlétnutí „testovacího“ dronu předcházelo získání všech potřebných povolení. Konkrétně šlo o povolení od Úřadu pro civilní letectví. Navíc dron musel odemknout i jeho výrobce. Moderní drony mají tzv. geofencing, který dron nepustí do bezletových zón. Vlastní komplexní vyzkoušení systému prováděli zástupci fyzické ochrany elektrárny ve spolupráci s Leteckou službou Policie ČR. „Policie se podílí na ochraně elektrárny, může tedy s citlivými informacemi k bezpečnosti pracovat. Navíc disponuje odpovídajícími prostředky,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.Temelín i Dukovany patří mezi nejpřísněji střežené objekty v České republice. Kolem obou elektráren jsou bezletové zóny. Mají tvar válce o poloměru dva kilometry a výšce 1,5 kilometru. Jsou chráněna Armádou ČR. Vedle toho jsou důležitá zařízení umístěna ve zodolněných budovách. Například temelínské reaktory je chráněn 1,2 metru tlustou železobetonovou schránkou.

ČEZ ročně do modernizace a zvyšování bezpečnosti investuje průměrně miliardu korun. Letos se například provede 129 akcí zaměřených na posílení bezpečnosti, efektivitu provozu a ochranu životního prostředí.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,1 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ .

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:je temelin)