Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Jihočeský kraj a Akademie věd ČR podepíší dohodu o spolupráci

Jihočeský kraj a Akademie věd ČR podepíší dohodu o spolupráci

Efektivní výzkum pro potřeby regionu přinese nová vzájemná dohoda, kterou uzavře Jihočeský kraj s Akademií věd České republiky (AV ČR).

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje
7. února 2018 - 07:30

Rámcovou smlouvu o spolupráci podepíší ve středu 7. února hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Slavnostní událost podpisu této smlouvy bude hostit Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích, které je největším mimopražským pracovištěm AV ČR a zároveň největší jihočeskou vědeckou institucí.  Prvního společného setkání nejvyšších představitelek Jihočeského kraje a Akademie věd ČR se zúčastní také zástupci dalších dvou jihočeských akademických pracovišť – Mikrobiologického ústavu a Botanického ústavu.

Díky rámcové dohodě bude moci Jihočeský kraj a organizace na jeho území úzce spolupracovat s akademiky na výzkumu v různých odvětvích a využívat jejich expertízy k řešení konkrétních problémů.

„Akademická pracoviště nabízejí nezaujatou analýzu situace a mohou přinést inspirativní nadhled pro veřejnou správu v mnoha oblastech, od nejrůznějších sociologických šetření, průzkumů ekologických rizik až po kulturní otázky,“ uvádí přínosy vzájemné dohody předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Podpis dohody vítá také hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Opravdu mě těší spolupráce s institucí, která si svou vědeckou prací získala zaslouženou pozornost daleko za hranicemi České republiky. Věřím, že se bude úspěšně rozvíjet a pro obě strany bude zajímavou zkušeností,“ uvedla hejtmanka.

Jednou z prvních vlaštovek začínající regionální spolupráce byl loňský a předloňský průzkum lipenské nádrže, při němž hydrobiologové z Biologického centra AV ČR ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu hledali odpověď na otázku, jestli se vzpamatovala zdejší populace candáta. Vědci analyzovali stav rybí obsádky s cílem navrhnout nejlepší způsoby obhospodařování Lipna, aby se dosáhlo udržitelného výnosu ryb, včetně trofejních úlovků, a zároveň ekologicky vyváženého stavu v nádrži.


I když v jižních Čechách sídlí akademická pracoviště, která bádají převážně v přírodních vědách, smlouva pokrývá relativně širokou paletu oblastí, od přírodních věd, techniky až po humanitní obory, a kraj či zdejší organizace mohou oslovit jakýkoli z 52 ústavů Akademie věd v České republice. Pracoviště AV ČR garantují odbornou kvalitu projektů, region zaručuje přínos konkrétních úkolů pro danou oblast. Téma projektu si určují region a akademická pracoviště společně.

Rámcová smlouva nevyvolává přímé náklady na krajský rozpočet, naopak vytváří podmínky pro využívání podpory Akademie věd, která v programu regionální spolupráce poskytuje formou dotace až 200 tisíc korun na jeden projekt. Na řešení konkrétních projektů pak přispívají obě strany ke společnému financování regionální spolupráce.

Jihoceskenovinky.cz informovala Daniela Procházková za Biologické centrum AV ČR, v. v. i.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)