Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Jihočeský kraj pomůže zoologickým zahradám v regionu

Jihočeský kraj pomůže zoologickým zahradám v regionu

Kraj chce pomoci jihočeským zoologickým zahradám pokrýt ztrátu ze vstupného, která vznikla kvůli omezení provozu v souvislosti s koronavirem.

Ilustrační foto
3. srpna 2020 - 07:30

Kraj proto přispěje částkou v celkové výši čtyři sta tisíc korun těm organizacím v regionu, které vlastní licenci zoologických zahrad. Ve čtvrtek 30. července to jednomyslně schválila Rada Jihočeského kraje. Peníze si mezi sebe rovným dílem rozdělí Nadace Tomistoma, která provozuje krokodýlí zoo v Protivíně, Park exotických zvířat o.p.s. pro zoo Dvorec, Zoologická zahrada Tábor a.s. a ZOO JH s.r.o. se sídlem v Horní Pěně. Akce se netýká Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, která je Jihočeským krajem přímo zřizována, ani zoologických zahrad, které nevlastní potřebnou licenci.

„Již koncem května jsme u provozovatelů těchto čtyř zoologických zahrad zjišťovali, jak vysoko odhadují ztráty ze vstupného, a nabídli jim částečnou finanční kompenzaci,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro oblast kultury Pavel Hroch. Nejvýše podle něj svou ztrátu vyčíslila protivínská zoo, které na vstupném chybí částka 1 707 218 Kč. Druhá v pořadí je zoo v Táboře s částkou 1 197 674 korun, třetí pak zoo v Horní Pěně, které chybí rovný milion. Na 730 tisíc vyčíslila svou ztrátu zoo Dvorec.    


Výpadky příjmů ze vstupného vznikly zoologickým zahradám v důsledku pandemie a souvisejícím vládním opatřením, kdy byly zoologické zahrady uzavřeny, hlavní sezona zahájena se zpožděním a s omezením počtu návštěvníků. Neuskutečnily se ani žádné školní výlety a odborné přednášky ve vzdělávacích zařízeních.

Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Hana Brožková za Krajský úřad Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.zoo)