Svátek má: Dobromila

Regiony

Velikost textu:

Kam míří zrní, které tvořilo uměleckou instalaci ve Sladovně?

Kam míří zrní, které tvořilo uměleckou instalaci ve Sladovně?

Na začátku ledna proběhly na pár týdnů poslední programy konané v prostoru Vysokých trámů písecké Sladovny.

Zrní
23. ledna 2023 - 07:30

Od května 2022 byl sál o rozloze 560 m2 součástí výstavy Jan A jaK dál – zaplnilo jej bezmála šestnáct tun pšeničného zrna.

Instalace evokovala začátky života Jana Amose Komenského, které strávil ve mlýně, sloužila ke zklidnění a reflexi zážitku z výstavy. Prostor se následně stal inspirací pro vznik série pohybových workshopů pro taneční profesionály a jejich dětské skupiny, kteří v rámci třídenních uměleckých rezidencí pracovali společně s filmaři na projektu Tanec v zrní. Premiéry krátkých filmů proběhnou v březnu.

Ve Vysokých trámech vzniklo také představení Zrnění. Ústředním motivem interaktivního projektu, na jehož tvorbě se podíleli choreograf Matěj Matějka, ředitel Sladovny Adam Langer, tanečnice z T-dance a další, tvořily otázky “co ze mne vyroste/kudy vede moje cesta?” Odehrálo se celkem 9 repríz, dvě z toho výhradně pro školní skupiny. Cesta zrní však derniérou představení a výstavy nekončí – tento týden putuje ze Sladovny k zemědělcům, poslouží jako krmivo pro hospodářská zvířata.

„Od začátku jsme chtěli, aby bylo zrno, kterým v uplynulých měsících prošlo přes 4100 dětí i jejich dospělých, po opuštění výstavy smysluplně využito,” říká Adam Langer. „Domnívám se, že na konci nám jedna tuna ubyla. Pšeničné zrno fungovalo i jako marketingový nástroj, každý, kdo sálem prošel, zaséval pšenici v širokém okolí. Doufáme, že každý návštěvník, ze kterého se doma vysypalo zrní, vzpomínal na Sladovnu v dobrém,” dodává.Ve Vysokých trámech vznikne v únoru další z projektů Laboratoře, tentokrát s tématem města, na jeho konci bude i díky inspiraci a kreativnímu procesu návštěvníků otevřena v rámci festivalu Pískoviště plnohodnotná výstava.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Karolína Voráčková za Sladovnu Písek o.p.s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:sladovna)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%