Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Kraj vyráží do boje proti suchu a následkům kůrovcové kalamity

Kraj vyráží do boje proti suchu a následkům kůrovcové kalamity

Jihočeský kraj ve spolupráci s hasiči nabídne obcím výsadbu mladých stromků.

Hejtmanka Ivana Stráská
24. srpna 2019 - 07:30

Obce jižních Čech se letos na podzim budou moci zapojit do nového ekologického programu. Jihočeský kraj společně s dobrovolnými hasiči pomůže obcím zajistit výsadbu mladých stromků i následnou péči o ně. Protože patřík trojici krajů nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, chce tímto způsobem přispět k ochraně půdy i mikroklimatu.

V roce 2018 bylo na jihu Čech vytěženo přes 1,1 milionu krychlových metrů kůrovcového dřeva. Jihočeský kraj je proto přesvědčen, že s kůrovcovou kalamitou je nutné bojovat aktivně.

„Kůrovcová kalamita je celonárodní záležitost, stejně jako vysychání krajiny. V době klimatických změn musíme myslet na funkci lesů při zadržování vody v půdě a je zapotřebí zachránit každý jeden zelený strom. Chceme v našem kraji, kde jsou nyní odtěžené velké plochy lesa, pomoci obcím s opětovným zalesněním. Použijeme mix listnáčů a jehličnanů podle oblasti, kde se bude sázet. Zároveň hasiči zajistí zalévání sazenic, aby se dobře ujaly,“ vysvětluje důvod iniciativy hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.


Výsadby mladých stromků a péče o ně se zhostí dobrovolní hasiči. „Když nás vedení kraje oslovilo a požádalo o spolupráci, neváhali jsme. Náplní naší práce je ochrana životů a majetku a máme za to, že ochrana krajiny a boj se suchem s ní úzce souvisí,“ dodává starosta jihočeských dobrovolných hasičů Jiří Žižka. „Je to také další příležitost posílit spolkový život v jihočeských obcích,“ uzavírá.

Na fotografii: Hejtmanka Ivana Stráská vyhlašuje program na podporu boje proti kůrovci.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Petr Soukup za Krajský úřad Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:kú