Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Krajská hygienická stanice kontroluje dětské tábory

Krajská hygienická stanice kontroluje dětské tábory

Hygienici řešili na táborech zatím pět onemocnění s hromadným výskytem, uložili další pokutu za zamrazování.

Ilustrační foto
13. srpna 2022 - 07:30

Za šest prázdninových týdnů stihli hygienici v Jihočeském kraji 131 kontrol akcí dětské rekreace, tedy již více než 125 původně plánovaných. Nahlášeno dosud bylo konání 304 zotavovacích akcí (ZA), na nichž se průběžně rekreuje 35 097 dětí, a dále 51 jiných podobných akcí (JPA), kterých se účastní 1 684 dětí. Celkově pracovníci KHS evidují na 355 akcích rekreaci téměř třiceti sedmi tisíc dětí, přesněji 36 781, to je zhruba o tisíc čtyři sta dětí méně než o loňských prázdninách. Hlášen není žádný putovní tábor.

„Dosud jsme nemuseli vydat zákaz konání akce a nezjistili jsme ani žádnou neohlášenou akci. Za dosavadních šest týdnů prázdnin jsme řešili zatím pět případů onemocnění s hromadným výskytem, která nebyla klasifikována jako epidemie. V červenci šlo o zotavovací akce na Táborsku a Jindřichohradecku. Třetí událost jsme zaznamenali v prvním srpnovém týdnu v táboře na Písecku a v těchto dnech jsme řešili výskyt gastroenteritidy u třinácti účastníků sportovního tábora na Prachaticku a další podobný případ, kdy mělo potíže, tedy průjem, zvracení a případně teploty, šestnáct dětí na zotavovací akci u Lipna na Českokrumlovsku. Co se týče kontrol táborových kuchyní a stravovacích zařízení, už ve dvou případech jsme uložili blokovou pokutu za zamrazování syrového masa,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Po skautském táboře na Jindřichohradecku, kde se začátkem července objevily zažívací potíže postupně u dvaceti dětí a laboratorně byly v biologických vzorcích potvrzeny noroviry, a gastroenteritidě na fotbalovém soustředění na Táborsku, kde onemocnělo postupně kolem dvacítky účastníků a organizátor akci předčasně ukončil, se na přelomu července a srpna objevila akutní gastritida postupně u osmi dětí a jedné dospělé osoby na zotavovací akci na Písecku. Vzhledem k velikosti akce, které se v uvedeném běhu zúčastnilo v pěti skupinách na 240 dětí, 15 vedoucích a další technický personál, bylo nutné zavést protiepidemická opatření včetně izolace nemocných a zamezení fyzického kontaktu mezi účastníky akce a nově příchozími rekreanty z dalších nastupujících turnusů. Výsledky odběrů biologického materiálu u personálu kuchyně byl negativní.

„V posledních dnech jsme řešili dva podobné případy výskytu gastroenteritidy.  Na jiné podobní akci sportovního oddílu v penzionu na Prachaticku mělo potíže – zvracení a průjem doprovázené teplotami, třináct z devětadvaceti účastníků. Doporučili jsme organizátorům neprodleně zajistit vyšetření ve zdravotnickém zařízení. Část nemocných byla vyšetřen v Nemocnici Prachatice, výsledky virologických vyšetření byly negativní, na bakteriologická čekáme. Organizátor v úterý akci sám předčasně ukončil. Druhý podobný případ jsme na přelomu týdne řešili na zotavovací akci u Lipna na Českokrumlovsku, kde se rekreuje sedmdesát dětí a čtyřiadvacet dospělých. Problémy se objevili u šestnácti účastníků, i tady jsme samozřejmě nařídili protiepidemická opatření včetně izolace nemocných a odebrali biologický materiál pracovníků kuchyně,“ uvedla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.Hygienici v Jihočeském kraji zatím udělili tři blokové pokuty v celkové výši 12 000 korun, tisícovou za zamrazování syrových potravin a desetitisícovou za zásadní pochybení v zajištění nezávadné pitné vody. Poslední tisícikorunová pokuta byla udělena v týdnu na táboře na břehu Lužnice na Táborsku, kde bylo v mrazicím boxu skladováno asi pět kilogramů původně syrového masa, zmrazeného v nekontrolovaném režimu. Řešili dva podněty, které byly následnou kontrolou shledány jako neoprávněné. Ten poslední se týkal špatných hygienických podmínek, špíny, nedostatku stravy a dalších prohřešků v rekreačním areálu na Blatensku, kde v době následné kontroly probíhala jedna zotavovací akce a jedna jiná podobná akce (JPA). Následná kontrola shledala podnět jako neoprávněný.  

Jihoceskenovinky.cz informovala Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
38%
Ne
transparent.gif transparent.gif
62%