Svátek má: Zbyšek

Regiony

Velikost textu:

Lávka je novou atraktivitou i praktickým propojením čtvrtí

Lávka je novou atraktivitou i praktickým propojením čtvrtí

Jako dva mimoběžně vystřelené šípy, jeden od Václava k hradišťskému kopci a druhý od Hradiště ke kostelu sv. Václava, tak charakterizoval novou lávku v Písku její autor Josef Pleskot.

Slavnostní přestřižení pásky
3. října 2018 - 07:30

Význačný architekt a místní rodák se zúčastnil slavnostního převzetí stavby městem od zhotovitele, kterým je firma Metrostav, a. s. Dalším vzácným hostem při této příležitosti byla olympijská vítězka Kateřina Neumannová, původem rovněž Písečanka. Předávání stavby 25. září proto ještě zpestřil závod v běhu, v němž se utkali druháci ze ZŠ T. G. Masaryka.

Výstavba lávky Dagmar Šimkové byla zahájena letos koncem února. Osmý mostní objekt v Písku spojil Václavské předměstí s Hradištěm. Zhruba 140 metrů dlouhá a 3 metry široká lávka s ocelovou konstrukcí je tvořena dvěma rameny s mezipodestou. Místo, kde se ramena spojují může sloužit jako vyhlídka.

„Plánoval jsem, aby přecházení nebylo jenom spojením dvou břehů z místa A do místa B, ale aby cesta přes řeku byla příjemná i zábavná,“ vyjádřil se ke svému projektu Josef Pleskot.

Z obou stran na lávku navazuje nová, resp. upravená, jeden a půl kilometru dlouhá cyklostezka a chodník, a propojuje novým způsobem obě lokality s centrem města i průmyslovou zónou.

„Na nábřeží pod Hradištěm ještě probíhají dokončovací práce. Jakmile bude hotovo, otevře se lávka i stezka chodcům a cyklistům. To by mělo být v první polovině října,“ informuje Václav Filip z odboru investic a rozvoje.

Město Písek začne přebírat od zhotovitele stavbu nové knihovny

„Jako každá výrazná stavba má lávka příznivce i odpůrce. Patřil jsem zpočátku spíše k té druhé skupině. Nicméně provázanost s cyklostezkou a chodníkem mě přesvědčila o smysluplnosti nového přemostění řeky v tomto místě. Písek navíc získal nevšední a velmi hodnotnou atraktivitu,“ míní místostarosta Josef Knot.

Na stavbu lávky a navazující cyklostezky za zhruba 61 milionů korun bez DPH se podařilo získat dotaci z Evropské unie ve výši 19 milionů korun. Lávka ponese jméno Dagmar Šimkové. Tímto pojmenováním se z ní podle starostky Evy Vanžurové stane symbolický pomník obětem totalitního režimu.

„Bude to připomínka jedné etapy našich pohnutých dějin,“ uvedla starostka při slavnostním převzetí stavby.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Irena Malotová  tisková mluvčí MÚ Písek.

 (jv,jihoceskenovinky.cz foto:mú)