Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Létem kulturní program v Českém Krumlově rozhodně nekončí

Létem kulturní program v Českém Krumlově rozhodně nekončí

Poslední část roku je v Českém Krumlově ve znamení slavností, vína i adventních trhů.

Český Krumlov
21. září 2022 - 07:30

Procházky s nádechem tajemna, výhledy, které chytí za srdce, dobré jídlo a pití, pohoda a hřejivá atmosféra, ale především stále pestrý kulturní program. Létem to v Českém Krumlově rozhodně nekončí a také poslední měsíce roku tu mají svůj půvab!

Jestliže letní sezóna v Českém Krumlově přinesla převážně kulturní zážitky a návrat do historie se Slavnostmi pětilisté růže, v poslední třetině roku se místní a návštěvníci města mohou těšit na jubilejní ročníky Svatováclavských slavností či Festivalu vína Český Krumlov® a od konce listopadu samozřejmě i na bohatý adventní a vánoční program, který celoroční řadu slavností a akcí v Českém Krumlově uzavírá.

20. ročník Svatováclavských slavností přichází s pestrým programem ve dnech 23. až 28. září. Jako každoročně bude jejich součástí jarmark a doprovodný program na náměstí Svornosti, ale i na dalších místech po celém městě. Město hned v úvodu slavností roztančí účastníci 21. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Český Krumlov. Chybět nebude program pro děti, a to zejména v Klášterech Český Krumlov a tamní 3+ galerii, kde jsou připraveny mimo jiné tvůrčí dílny, ukázky řemesel a hry. V sobotu 24. září proběhne oblíbený večer otevřených muzeí a galerií, které bude možné navštívit zdarma mezi 19. a 23. hodinou.

Rovněž dvacátiny oslaví 8. října největší říční závod v Evropě, Krumlovský vodácký maraton se Slavia pojišťovnou, který pravidelně hostí více než tisícovku závodníků z celého světa od vodáků-amatérů až po profesionály s pádlem v ruce. Letos mezi nimi bude například Josef Dostál, stříbrný a bronzový olympionik a současný mistr světa v rychlostní kanoistice. Maraton pojede na jedné lodi s Anežkou Paloudovou z místního SK Vltava Český Krumlov.

Co takhle vyrazit do Českého Krumlova za vínem a s ním se snoubícími delikatesami? Více než dvacítka degustací a prezentací vín v rámci jubilejního 10. ročníku Festivalu vína Český Krumlov® slibuje od 7. října cestu po vinařských oblastech Moravy a Čech, ale i daleko za hranice naší země. Vína odprezentují sami vinaři, anebo someliéři a další znalci a milovníci vína. Mezi nimi například architekt a divadelník David Vávra, který se zaměří na spojení vín s architekturou míst, kde vznikají, táborský gastronom a znalec vína Jan Čulík opět dorazí s víny naturálními, chybět nebudou ani stálice festivalu – prezident Asociace someliérů ČR Ivo Dvořák nebo šéfredaktor časopisu WINE & Degustation Michal Šetka. Festival potrvá do 26. listopadu.

V chladnějších měsících místní i návštěvník ocení útulnou atmosféru místních podniků a vychutnat si kromě vína bude moci třeba speciální podzimní či Svatováclavskou nabídku pokrmů v září, tradiční Svatomartinské menu a víno v listopadu a samozřejmě i zimní a vánoční dobroty. Gastronomická scéna v Českém Krumlově se v poslední době rozrůstá a proměňuje, a tak si tu na své přijdou milovníci výběrové kávy, najdete tu nová bistra, ale i klasické kavárny, cukrárny či restaurace a hospůdky s českou i mezinárodní kuchyní.

Český Krumlov zveřejnil návrh nového územního plánu

Svůj nezaměnitelný půvab mají v Českém Krumlově Advent a Vánoce. Vánoční trh, mikulášská nadílka, Ježíškova pošta, andělský průvod městem, adventní a vánoční koncerty, betlémy a mnoho dalšího z bohatého adventního programu potěší od 26. listopadu až do Tří králů malé i velké. Kouzelným završením předvánočního období je pak 23. prosince Živý Betlém na II. zámeckém nádvoří s více než 150 účinkujícími.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí Městského úřadu Český Krumlov.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
38%
Ne
transparent.gif transparent.gif
62%