Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Lyžař z Německa se těžce zranil na Kramolíně v Lipně nad Vltavou

Lyžař z Německa se těžce zranil na Kramolíně v Lipně nad Vltavou

Sedmačtyřicetiletý lyžař z Německa se v pondělí odpoledne těžce zranil na sjezdové trati pod restaurací Yetti na Kramolíně v Lipně nad Vltavou, letěl pro něj vrtulník.

Ze zásahu
9. ledna 2020 - 07:30

O nehodě informoval Horskou službu lyžařův kamarád ve dvě hodiny odpoledne s tím, že muž při jízdě upadl na obličej, krvácí a je v bezvědomí.

„Byli jsme u zraněného během maximálně tří minut, a na místě zjistili, že se z bezvědomí pomalu probírá. I poté byl ale dezorientovaný a otřesený. Zranění na obličeji se ovšem ukázalo jako méně vážné, šlo jen o víc krvácející odřeninu,“ popsal situaci na místě Petr Hladík, zasahující člen Horské služby Šumava.


Vzhledem k okolnostem nehody rozhodl dispečink linky 155 Jihočeského kraje, že pro zraněného vyšle kromě sanitního vozu i vrtulník. „Přeci jen to bezvědomí bylo delší, a proto jsme nemohli vyloučit nějaké vnitřní zranění hlavy. Zafixovali jsme tedy zraněného do vakuové matrace a šetrně převezli na heliport. Zde si jej převzala posádka vrtulníku Letecké záchranné služby Armády ČR z Bechyně a transportovala do nemocničního zařízení,“ doplnil Petr Hladík.Podle záchranářů lze mluvit o štěstí, že měl lyžař ochrannou přilbu. K pádu přímo na obličej došlo ve vysoké rychlosti na tvrdém zledovatělém sněhu. „Opět jde o častý případ přecenění vlastních schopností. Lyžař, a to potvrdil i jeho kamarád, jel nebezpečně rychle a takovou jízdu nezvládal. Kromě toho nedbal na aktuální sněhové podmínky a nevšiml si, jaký je povrch sjezdovky,“ důrazně varoval před lyžováním na namrzlém sněhu Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služyby ČR o.p.s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:hsčr)