Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Město Písek začne přebírat od zhotovitele stavbu nové knihovny

Město Písek začne přebírat od zhotovitele stavbu nové knihovny

Za historickou fasádou se v prostorách bývalé školy na Alšově náměstí chýlí ke konci stavební práce na nové knihovně a centru vzdělávání.

Ilustrační foto
17. září 2018 - 07:30

Přestavba započala v květnu loňského roku. Na investiční akci za 137 milionů korun se městu podařilo získat dotaci 15 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Ta částečně pokryje náklady na stavbu a vnitřní vybavení knihovny.

„Stavba, kterou provádí firma OHL ŽS, je už téměř z devadesáti procent hotová,“ informuje Václav Filip z odboru investic a rozvoje. „V současnosti ještě zbývá dokončit některé malby, obklady a zkompletovat elektriku. Pracuje se také na dvoře a nových přístavbách.“

V průběhu stavebních prací byla při vybourání příček v hlavním sále odkryta původní neoklasicistní výmalba. Zastupitelé města souhlasili s její rekonstrukcí za zhruba 2,4 milionu korun, které se ujal restaurátor a historik umění Josef Novotný. Návštěvníci knihovny si tak v oddělení beletrie budou moci připomínat, jak hlavní sál vypadal v době, kdy v jeho prostorách večeřel císař František Josef I. se svou družinou.

S citlivým zakomponováním historických prvků bude nová písecká knihovna jednou z nejmodernějších v kraji. „Svým vybavením bude splňovat požadavky na knihovnu pro 21. století. Vzhledem k tomu, že se sem přesune také informační centrum, naši novou knihovnu mohou objevovat a obdivovat rovněž návštěvníci města,“ říká potěšeně místostarosta Josef Knot. „Díky zajímavému projektu bude knihovna jedinečným místem, kde se nabídne celým rodinám možnost trávit příjemný společný čas. Pro každého napříč generacemi tu bude vytvořeno skvělé zázemí.“

Bad Leonfelden by mohl být novým partnerským městem Pisku

Knihovna nového milénia si už nevystačí pouze s regály plnými knih. Svým stále náročnějším návštěvníkům musí nabídnout atraktivní program a zážitky. „Část objektu bude sloužit jako centrum vzdělávání,“ doplňuje ředitel knihovny Roman Dub. „Naši klienti, děti i dospělí, se mohou těšit na novou jazykovou nebo digitální učebnu. Pro ty, kteří rádi pracují a tvoří rukama, bude připravena řemeslná dílna a kreativní kout. Milovníkům gastronomie jistě udělá radost plně vybavená výcviková kuchyňka. Polytechnickou učebnu se zaměřením na biologii, fyziku a astronomii budou moci využívat žáci píseckých škol.“

Výukové prostory ještě doplní kavárna, venkovní bylinková i zeleninová zahrádka a pobytový dvůr, kde se nabídne klidné místo pro relaxaci s knihou. V nově přistavěném skladu knih bude umístěna spisovna městského úřadu.

Plánované etapovité převzetí stavby bude zahájeno 20. září. Na začátku příštího roku se uzavřou prostory původní knihovny a začne stěhování. „Čeká nás přesun 135 tisíců knižních dokumentů, dále desítek počítačů a dalšího vybavení,“ upřesňuje Roman Dub.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Irena Malotová  tisková mluvčí MÚ Písek.

 (jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.)