Svátek má: Xenie

Regiony

Velikost textu:

Město Protivín představilo veřejnosti nově zrekonstruovanou školu

Město Protivín představilo veřejnosti nově zrekonstruovanou školu

Základní škola v Protivíně na Písecku vstoupila do nového školního roku ve zcela novém hávu.

Základní škola Protivín
5. října 2021 - 07:30

Po dvouleté rekonstrukci, na níž přispěla vedle státu a kraje také Nadace ČEZ, si školu v sobotu 2. října mohla vůbec poprvé prohlédnout i veřejnost. Pozvání na slavnostní prohlídku zmodernizovaného objektu využily téměř dvě stovky lidí. Rodiče zdejších žáků, bývalí žáci a pedagogové, rodiče budoucích žáků a mnozí další.

Do města na řece Blanici dorazil i jihočeský poslanec Jan Bauer, senátor Tomáš Fiala či náměstek jihočeského hejtmana Tomáš Hajdušek. „Školní budova dostala novou střechu, fasádu, byla vyměněna všechna okna a dveře, kompletně opraven koridor, včetně bezbariérového přístupu žáků do budovy. V interiéru byly opraveny třídy a část sociálních zařízení. Vybudována byla také nová plynová kotelna,“ uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Rekonstrukce vyšla na celkem přibližně 32 miliónů korun. 4,2 miliónu pokryla dotace od ministerstva pro místní rozvoj, čtyři milióny prostředky z krajského investičního fondu a půl miliónu korun na vybudování bezbariérového vstupu do budovy poskytla městu Nadace ČEZ z programu Oranžové schody. Zbývajících více než 23 miliónů uhradilo město Protivín z vlastních zdrojů.

Tím ovšem investice do školy nekončí. Potřeba je totiž ještě zmodernizovat školní kuchyni a jídelnu, včetně kompletního gastronomického vybavení. „Samozřejmě se i na tuto akci budeme snažit získat nějaké zdroje. V každém případě ji chceme dokončit nejpozději za dva až čtyři roky,“ doplnil Hlaváč.

Školní areál v Protivíně tvoří historická budova z roku 1903, pavilónu pro 1. stupeň, pavilónu školní kuchyně a školní družiny. Všechny tři budovy jsou spojeny chodbou. Součástí areálu je nová sportovní hala, školní hřiště, školní pěstitelský pozemek a dopravní hřiště. Škola je úplná s 9 postupnými ročníky. Její prostory jsou koncipovány pro 600 žáků, i když její maximální kapacita je 780 míst. Zhruba čtvrtinu žáků tvoří dojíždějící děti ze spádových obcí.

„V letošním školním roce nás navštěvuje 401 žáků a v obou stupních otevřeno celkem 19 tříd. Učeben máme ovšem mnohem víc. Dvě učebny informatiky, jazykovou učebnu, učebny zeměpisu, dějepisu, chemie, fyziky. Máme dílny, máme cvičnou kuchyňku, takže škola je vybavena dobře. Doufejme, že dobrá pověst školy děti z okolí stále přitahuje,“ poznamenala ředitelka Základní školy Protivín Tamara Vojtěchová.

Dobré jméno školy potvrdil i Jan Bauer, poslanec parlamentu a bývalý starosta Prachatic Jan Bauer. „Dobrou školu nedělá hezká budova, ale dobří učitelé. Vy dobří učitelé jste a tak nyní musela přijít už jen ta fasáda školy,“ řekl Bauer protivínským pedagogům.

Nadace ČEZ vznikla v roce 2002 jako jedna z prvních firemních nadací v ČR. Každoročně podporuje řadu projektů, které reagují na aktuální potřeby společnosti. Oranžové schody pomáhají integrovat žáky a studenty se zdravotním handicapem, Oranžová hřiště dávají dětem i dospělým bezpečný prostor pro sport a hry, Oranžové učebny podporují výuku technických předmětů na základních a středních školách, Podpora regionů dává příležitost rozvoji komunitního života. Oranžové kolo zapojuje do pomoci potřebným veřejnost, osvětlené Oranžové přechody zvyšují bezpečnost chodců a Stromy přinášejí do měst a obcí novou zeleň.Protivín leží na řece Blanici, na hlavním dopravním tahu z Písku do Českých Budějovic mezi Pískem a Vodňany. Město s přibližně 4 800 obyvateli vzniklo zhruba v polovině 13. století jako podhradí královského hradu o 200 let později přestavěného na renesanční zámek s kostelem sv. Alžběty Portugalské. Součástí města Protivín jsou místní části Chvaletice, Krč, Maletice, Milenovice, Myšenec, Selibov, Těšínov, a Záboří. Protivín proslavil místní pivovar z roku 1598 vařící pivo pod značkou Platan.

Jihoceskenovinky.cz informoval Petr Pokorný.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:p.pokorný)