Svátek má: Jiří

Regiony

Velikost textu:

Mezi kvalifikace temelínských hasičů patří i řízení malých plavidel

Mezi kvalifikace temelínských hasičů patří i řízení malých plavidel

Kapitáni i pasažéři lodí na stále zaplněnější Vltavě mohou být na Hněvkovické přehradě o něco klidnější.

Hasiči z Temelína a jejich nový moderní člun
13.červenec 2017 - 07:30

Má přibližně pět metrů na délku, unese sedm pasažérů a je poháněn malou turbínou místo klasickým lodním šroubem. Tak vypadá nový zásahový člun, který v úterý na Hněvkovické přehradě slavnostně pokřtili hasiči z Jaderné elektrárny Temelín.  Jméno Křtěnov přitom odkazuje k bývalé obci, na jejímž území nyní leží největší česká elektrárna.

Kapitáni i pasažéři lodí na stále zaplněnější Vltavě mohou být na Hněvkovické přehradě o něco klidnější. V případě problémů jsou připravení pomoci jim jak profesionální záchranáři, tak také podnikoví hasiči z Temelína. Jejich nový moderní člun ale nemá sloužit jen pro záchranu osob.

„Jsme připravení zasahovat u řady případů, od technických asistencí u našich vodních elektráren, záchranných prací, přes ekologické události až po například povodně,“ upřesňuje ředitel Útvaru bezpečnost Skupiny ČEZ Roman Havlín.

V případě zásahů na vodě přitom nejde jen o pořízení samotné techniky. Relativně výkonný člun totiž nemůže řídit každý. Na každé ze čtyř sloužících směn je nejméně  10 temelínských hasičů, kterým přibyla k například řidičským průkazům na těžkou stavební techniku i další kvalifikace – vůdce malého plavidla.


„Z Temelína můžeme být v Hněvkovicích v řádech minut, výhodou je, že si vybereme, kde chceme člun spustit,“ vysvětluje šéf podnikových hasičů Martin Novotný. Jeho jednotka je od roku 2016 součástí poplachového plánu integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje. Stále častěji proto vyjíždí do okolí. Platí to i pro zásahy na Vltavě, na kterou, v souvislosti se splavňováním, míří stále víc nejrůznějších plavidel.

„Vzhledem k charakteru nasazení jsme se rozhodli pořídit člun poháněný turbínou – vodní tryskou. Ta je výrazně méně zranitelná než klasická vrtule třeba při povodních, kdy se ve vodě skrývá řada předmětů, nebo při plavbě u břehu a kolem mělčin,“ doplňuje Novotný.

Člun v úterý slavnostně pokřtili právě zaměstnanci zodpovědní za bezpečnost. Jméno vybrala komise z návrhu hasičů. „Odkazuje k bývalé obci, na jejímž území částečně leží temelínská elektrárna. Ke Křtěnovu máme velmi silný vztah a je pro nás hodně důležité, abychom si všichni v povědomí toto jméno uchovali. Křtěnov zkrátka žil, žije a bude žít,“ vysvětluje místní jméno další účastník křtu – starosta obce Temelín Josef Váca. 

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Petr Šuleř za ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Temelín.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete)