Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Mezinárodní den památek u Ferusů tentokrát v době první republiky

Mezinárodní den památek u Ferusů tentokrát v době první republiky

Dobu první republiky mohou zažít návštěvníci bývalého povoznictví U Ferusů v sobotu 21. dubna 2018 od 9 do 17 hodin.

Dům u Ferusů
20. dubna 2018 - 07:30

V prostorách Národního památkového ústavu na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích je u příležitosti Mezinárodního dne památek pro veřejnost připraven bohatý celodenní program. Návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení skupiny SWING TRIO AVALON, výstavu veteránů, prvorepublikovou kavárnu, skauting, výstavu kostýmů a rekvizit z 30. let 20. století, přednášky, ochutnávku vín i divadelní scénku. Projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.

Mezinárodní den památek tentokrát zanese návštěvníky do 30. let 20. století, kdy se na Vídeňském předměstí U Ferusů právě otevírá nový obchod s motocykly zn. Ruth-Withworth. Přijme pozvání i pan Davidson z Ameriky? A podaří se získat jeho zastoupení pro nový obchod v Českých Budějovicích? Odpovědi na otázky se návštěvníci dozvědí 21. dubna ve 14 hodin na Senovážném náměstí 6 v domě u Ferusů.

Mimořádnou příležitost budou mít milovníci veteránů, na nádvoří areálu u Ferusů zaparkuje v tento den deset historických vozů, které zapůjčí Veteran Car Club České Budějovice. „Můžeme prozradit, že v rámci divadelní scénky uvidíme jeden dobový motocykl při jízdě, druhý bude vystaven v dobovém obchodě,“ uvedl Pavel Hájek z Národního památkového ústavu. „Není příliš známo, že na místě naší výstavní galerie v období první republiky existoval obchod s motorkami, pro naši scénku jsme se tím nechali volně inspirovat,“ dodává Jarmila Hansová z Národního památkového ústavu a spoluautorka scénáře.

Od 13. hodiny zahraje uskupení SWING TRIO AVALON, jehož hudba skvěle navodí atmosféru 30. let 20. století. Nebudou chybět ani ukázky prvorepublikových tanců. Na své si přijdou také gurmáni, mohou navštívit stylovou prvorepublikovou kavárnu a cukrárnu. „Cukrárna Kremrolka upeče pro tuto příležitost nejen kremrole ale i speciální zákusky jako například kardinál či mozartův řez s pravými pistáciemi,“ prozradila Eva Neprašová. Chybět nebude ani degustace vín z Vinařství ZD Němčičky.

Junáci z Českých Budějovic připravili pět stanovišť, kde si děti ověří své dovednosti a znalosti ve vázání uzlů, poznávání stop zvěře, šifrování či výtvarných aktivitách. Zpívat se budou i trampské písničky.

„Skauting se objevil poprvé u nás v roce 1911, ve třicátých letech to byla typická volnočasová aktivita,“ informovala Eva Neprašová s tím, že více o skautingu se mohou zájemci dozvědět z přednášky Michala Štrobla s názvem Vývoj skautingu v českých zemích, která začne v 10.30 hodin. Činnost Veteran Car Clubu, péči o veterány i vývoj autobusové a trolejbusové dopravy v Českých Budějovicích představí v další přednášce Petr Reitinger. Začne v 14.45 hodin.

Srážka osobáku s vlakem. Kde jinde než na železničním přejezdu?

„Dámy jistě potěší výstava kostýmů a rekvizit z 30. let 20. století, kromě šatů bude k vidění třeba i kožich, klobouky či módní časopisy. Do dobových kostýmů se převlečou i někteří naši zaměstnanci,“ prozradila Eva Neprašová. Nahlédnout pod ruce při práci bude možné prvorepublikové květinářce, vyrobené květinové vazby si pak mohou návštěvníci zakoupit.

„Jen pro tento den jsme připravili mimořádnou akci „1 + 1 kniha zdarma“.  Při zakoupení jedné a více knih z naší nabídky si mohou čtenáři zdarma vybrat jeden výtisk z určených titulů,“ uvedl Martin Gaži z Národního památkového ústavu. Vybírat mohou z knih Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích, Urbanistické dědictví České republiky / Urban Heritage of the Czech Republic, Rožmberkové: Cestovní průvodce nebo Hradní muzeum Český Krumlov: Historie objektu a katalog exponátů. V případě zakoupení knihy z edice Monumenta je nabídka knih zdarma rozšířena o titul Zděná boží muka v jižních Čechách.

Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Eva Neprašová za Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích.


(jv,jihoceskenovinky.cz foto:npú)