Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Mezinárodní experti prověřovali elektrárnu Temelín

Mezinárodní experti prověřovali elektrárnu Temelín

Celý týden prověřovalo sedm odborníků ze čtyř zemí elektrárnu Temelín. V pátek prověrka Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) skončila.

Mezinárodní odborníci v provozu
5. listopadu 2017 - 07:30

Odborníci potvrdili, že Temelín je kvalitně provozovanou elektrárnou. Podle expertů elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí doporučili v prosinci 2015.

Zahraniční experti prověřovali 15 oblastí. Hodnotili například provoz, bezpečnost, havarijní připravenost nebo požární ochranu. Během kontrol se zaměřili na vlastní provádění prací, vedli rozhovory se zaměstnanci a hodnotili dokumentaci.

„Ze strany elektrárny jsme se setkali s velkou otevřeností, která je důležitá pro objektivní hodnocení. Je patrné, že elektrárna s našimi návrhy pracuje. Nenašli jsme oblast, kde by vedení elektrárny na naše doporučení dál nereagovalo,“ uvedl šéf expertů Anatolij Zinchenko z Moskevského centra WANO, který v jaderné energetice pracuje už 36 let.

Prostor pro zlepšení odborníci vidí v oblasti využití vnější zpětné vazby. Celkově je vedení Temelína s výsledkem spokojeno.

„Odborníci nám potvrdili, že při realizaci jejich doporučení jdeme správným směrem. Podobné předávání nejlepších zkušeností je důležité nejen pro nás, ale i pro zlepšování a rozvoj celého jaderného odvětví,“ konstatoval ředitel JE Temelín Jan Kruml.

Během týdenní prověrky porovnávali odborníci současný stav elektrárny se stavem v roce 2015. Přitom elektrárnu srovnávali s nejlepší světovou praxí.

„Obě naše jaderné elektrárny splňují české i mezinárodní požadavky, jinak by nemohly být v provozu. Mise je o výměně zkušeností a o porovnání s těmi nejlepšími. To jde daleko za požadavky legislativy,“ vidí největší význam těchto prověrek Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ.

Pro Temelín šlo už o čtyřiatřicátou prověrku. Elektrárna byla hodnocena podle nových pravidel, které Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) přijalo v reakci na události ve Fukušimě. Nový formát prověrek hodnotí elektrárnu i jako celek a ne pouze jednotlivé oblasti.


WANO (WORLD ASSOCIATION OF NUCLEAR OPERATORS – Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren)

WANO je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren, která vznikla jako reakce „jaderné komunity“ a průmyslu na havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Jejím cílem je především vzájemná výměna informací a zkušeností, která pomáhá zvyšovat úroveň všech jaderných elektráren ve světě. Členy WANO jsou všechny energetické společnosti na světě, které provozují jaderné bloky. Členství ve  WANO má například i Severomořská flotila ruských jaderných ledoborců.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)