Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Na Hluboké chtějí kvalitní ovzduší, bez kontrol a represí

Na Hluboké chtějí kvalitní ovzduší, bez kontrol a represí

Přestože Hluboká nad Vltavou rozhodně nepatří mezi lokality se špatnou kvalitou ovzduší, situace v některých částech města se začíná v posledních pěti letech zhoršovat.

Hluboká nad Vltavou
2. září 2018 - 07:30

Na vině jsou především domácnosti, které postupně z ekonomických důvodů opouštějí vytápění plynem a vracejí se k méně kvalitním fosilním palivům. Týká se to především domů postavených v sedmdesátých a osmdesátých letech. V řadě z nich se opět topí nekvalitním hnědým uhlím.

„Otázkou je, jak to řešit. Na Hluboké nechceme zavádět žádné represe a posílat na lidi kontroly. Chceme hlavně lidem pomoci najít nějaká optimální řešení,“ říká hlubocký radní ing. Aleš Raus. Situace ale podle něho nebude jednoduchá. A to i přesto, že se znovu otevřela možnost vybudování teplovodu z Temelína do Českých Budějovic.

„Město se k němu nepřipojí. Náklady na rozvody po městě by byly tak obrovské, že tato varianta vůbec nepřichází v úvahu. V Hluboké žijí lidé převážně v rodinných domech. Nemáme zde centrální odběratele, jakými jsou například velká sídliště,“ vysvětluje radní Raus.

„Zaměříme se raději na systém dotací z programu Zelená úsporám. Budeme lidem pomáhat s podáváním žádostí o dotace na výměnu zastaralých kotlů za ekologické. Chystáme i školení o dotacích na tepelná čerpadla či lokální kotle na dřevní hmotu, jejichž provoz je oproti zastaralým systémům vytápění i úspornější,“ dodává.

Podle něho radnice zvažuje i možnost poskytování zvýhodněných půjček některým ekonomicky slabším rodinám, čímž jim město pomůže s financováním přechodu na ekologičtější vytápění. Podobné úvahy jsou aktuální hlavně před blížící se topnou sezonou. Emise vycházející z domácích topenišť totiž zhoršují kvalitu vzduchu a zejména v zimním období mají velmi špatný vliv na naše zdraví.


„Chceme zvýšit povědomí o škodlivosti znečištěného ovzduší, což by mělo vést ke změně chování a nakonec i ke snížení emisí z lokálních topenišť,“ zdůrazňuje Aleš Raus. Změnit návyky jak, čím a v čem topit je podle něho zásadní.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Jozová za Městský úřad Hluboká nad Vltavou.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)