Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Na jaře se objeví na přítoku Jordánu srážecí stanice fosforu

Na jaře se objeví na přítoku Jordánu srážecí stanice fosforu

Rada města Tábora má zájem, aby voda v údolní nádrži Jordán byla co nejčistší.

Jordán - Ilustrační foto
4. srpna 2019 - 07:30

Jak vysvětlila místostarostka Michaela Petrová, vědecký tým z různých univerzit doporučuje čtyři opatření proti zhoršování kvality vody: vybudování srážecí stanice fosforu, regulaci složení rybí obsádky (realizace tohoto opatření je v plánu na přelomu září a října), jednání s obcemi na povodí o zprovoznění čističek s terciálním stupněm čištění (tedy odbourání fosforu) nebo jako doplněk instalaci čeřicích věží.

Nádrž Jordán prošla v letech 2011 až 2014 rozsáhlou obnovou. Vznikla tu nová spodní výpusť a stavbaři provedli odbahnění dna Jordánu. Od té doby se sleduje pravidelně kvalita vody. V letních měsících i přes předchozí odbahnění dochází ke zhoršování kvality vody, a to zejména vlivem množících se sinic. Jedním z důvodů, proč se sinice v nádrži množí, je příliš vysoké množství fosforu, které se do nádrže dostává z jejích přítoků.


Radní proto schválili umístění mobilní srážecí stanice v lokalitě místní části Stoklasná Lhota, kde by se měla na pozemcích ve vlastnictví města objevit už na jaře příštího roku. Protože se přece jen jedná o experiment, zda bude srážení fosforu v dané lokalitě dobře fungovat, bude výhodné mít možnost stanici přemístit případně jinam. Pořizovací cena se bude pohybovat v řádu jednotek milionu korun.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák za město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)