Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku

Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku

Hned dva týdny strávila šestice studentů Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích v Jaderné elektrárně Temelín. Svou délkou a rozsahem šlo vůbec o první stáž tohoto typu pro středoškoláky.

Studenti se podívali i do vnitřku chladicí věže
1. dubna 2023 - 07:30

ČEZ tím sleduje především získání nových pracovníků. Temelín totiž prochází generační obměnou, navíc se připravuje na nové projekty. Hned dva obory zaměřené na energetiku připravuje v jižních Čechách Skupina ČEZ ve spolupráci s Jihočeským krajem a středními školami. Obor Svářeč a potrubář v jaderné energetice plánuje Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice otevřít od příštího školního roku. Naopak obor Elektroenergetika a elektrické stroje už od loňského září funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Svými kroky chce ČEZ zajistit dostatek kvalifikovaného personálu i pro další desítky let.

„Temelín chceme provozovat ještě minimálně čtyřicet let, vedle toho jsou tady rozvojové projekty, jako například malé modulární reaktory. A to jsou věci, pro které potřebujeme kvalifikované lidi. A jestli dosud stačila spolupráce se středními a vysokými školami, tak teď potřebujeme jít ještě dál, konkrétně do cíleně zaměřených oborů,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Jen do prvního ročníku nového oboru Elektroenergetika a elektrické stroje českobudějovická průmyslovka přijala 24 z 50 uchazečů. Šest jejich starších spolužáků z oboru Elektrotechnika tráví v těchto dnech odbornou stáž v Jaderné elektrárně Temelín.

„Jde o pilotní projekt určený především pro obor Elektroenergetika a elektrické stroje. Program a zaměření stáže jsme se rozhodli odzkoušet se studenty druhého ročníku oboru Elektrotechnika. Od příštího roku už by měl být v osnovách druhého ročníku oboru Elektroenergetika a elektrické stroje, pro který je přímo určen,“ vysvětlil Jaroslav Koreš, ředitel školy.

Dvoutýdenní odborný program, který ČEZ pro studenty připravil, je srovnatelný s Letní univerzitou pro vysokoškoláky. „Jsme přesvědčeni, že úzké propojení školství a průmyslu je výhodné pro obě strany. Elektrárna získá kvalifikovaný personál a studenti uplatnění v oboru, který má perspektivu,“ konstatovat Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Během dvou týdnů studenti absolvovali více než dvacítku odborných přednášek, navštívili různé časti elektrárny a viděli hned několik praktických ukázek jako například 3D tisk nebo využití virtuální reality v prostředí jaderné elektrárny.

„Podívali jsme do strojovny, do chladicí věže, na dieselgenerátory nebo do rozvodny. Takováto forma praxe je dobrá, hodně nás to motivuje, navíc se nám otevírají nové možnosti. Určitě bych tady chtěl v budoucnu pracovat,“ popsal pocity Adam Vácha, student druhého ročníku.

Podobný názor měl i jeho sedmnáctiletý spolužák Jakub Čermák. „Informací bylo velké množství, byly ale zajímavé a pochopitelné. Můžeme si to tady „osahat“ a dostat se k věcem, které žádná škola nabídnout nemůže. O práci v Temelíně uvažuji, mám vytipováno hned několik možností, tak uvidíme.“

Na duben, květen a červen připravil ČEZ pro partnerské střední školy tradiční Jadernou maturitu. V létě pak vysokoškoláky čeká dvoutýdenní Letní univerzita. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách www.kdejinde.cz

Se zateplením budovy instalovali i budku pro ohrožený ptačí druh

Na jihu Čech má ČEZ hned 14 partnerských středních škol a velmi těsně spolupracuje se 15 fakultami technických vysokých škol v rámci celé ČR. I proto vysokoškoláci tvoří více než polovinu z celkového počtu zaměstnanců. Jaderná elektrárna Temelín zaměstnává na 1374 lidí. Dlouhodobě přitom roste počet žen. Aktuálně jich v Temelíně pracuje již 169.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:ete marie šplíchalová)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%