Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Na linkách MHD v Písku začnou jezdit autobusy na elektřinu

Na linkách MHD v Písku začnou jezdit autobusy na elektřinu

Píseckou městskou hromadnou dopravu budou od prosince zajišťovat pouze ekologické elektrobusy a autobusy na CNG.

Elektrobus
19. října 2020 - 07:30

Cestující budou jezdit v pěti nových nízkopodlažních bezemisních autobusech na elektřinu a dvou nových vozidlech na CNG. Vozový park kompletně obnovila společnost ČSAD Autobusy České Budějovice, která píseckou MHD zajišťuje.

„Investice do nákupu nových vozidel činila téměř 61 milionů korun, společnost má požádáno o dotaci, která může dosáhnout až 85 procent z pořizovací ceny,“ řekl vedoucí technického oddělení ČSAD AUTOBUSY České Budějovice Pavel Marek.

V provozu budou čtyři jedenáctimetrové elektrobusy, každý s kapacitou 86 cestujících, a jeden osmimetrový pro 51 pasažérů. Menší autobus bude obsluhovat linku jedoucí do centra města, na níž by měla být obnovena zastávka na Velkém náměstí. CNG autobusy mají kapacitu 85 osob. Počet autobusů, které zajišťují provoz MHD v Písku, se zvýší ze šesti na sedm.

„Každý elektrobus bude mít na autobusovém nádraží vlastní nabíjecí stanici na pomalé nabíjení, k dispozici budou i dvě stanice pro rychlé nabíjení,“ uvedl Pavel Marek.

Mezi vozidlem a stojanem probíhá bezdrátová komunikace a vše se řídí z jednoho místa. V jakémkoliv okamžiku lze tedy zjistit nejen to, jaký dojezd má konkrétní elektrobus, ale je možné nastavit požadovaný výkon nabíjecího stojanu, nebo odstranit případné závady. Vybudování zázemí pro provoz autobusů na elektřinu včetně klíčové nabíjecí stanice vyjde společnost na 8 milionů korun.Nové autobusy budou do provozu nasazeny 13. prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády. V Písku bude od stejného termínu spuštěn nový systém linkového vedení autobusů, který přinese například zjednodušení jízdních řádů a snížení počtu linek z jedenácti na šest. Jejich trasy jsou vytvořeny tak, aby obsloužily všechny dosavadní zastávky, výjimkou je málo obsluhovaná a stavebně komplikovaná Zeyerova. Ta je zastupitelná nedaleko umístěnými zastávkami Nemocnice a Budovcova.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, DiS.,  tisková mluvčí, Městský úřad Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)