Svátek má: Adolf

Regiony

Velikost textu:

Na pět týdnů se Český Krumlov ponoří do vánoční atmosféry

Na pět týdnů se Český Krumlov ponoří do vánoční atmosféry

Nový betlém, andělský průvod i vánoční koncerty. Krumlovský advent láká na řadu akcí.

Ilustrační foto
3. prosince 2018 - 07:30

Vánoční atmosféra v Českém Krumlově všechny příchozí pohltí. Pro obyvatele i návštěvníky města je připraven bohatý program plný koncertů, pohádek, společného zpívání koled a vánočního tvoření. O rekord největšího počtu andělů na jednom místě se bude ucházet nová krumlovská tradice andělského průvodu.

Advent zahájil v neděli 2. prosince tradičním požehnáním českokrumlovský prelát Václav Pícha a následovalo společné rozsvícení vánočního stromu. „Letos jsme sáhli do vlastních zásob, čtrnáctimetrový smrk pochází z kasáren ve Vyšném a novinkou je kompletní obměna jeho výzdoby. Věřím, že se všem bude líbit,“ uvedl starosta Dalibor Carda.

Náměstím Svornosti se už nyní line vůně vánočního punče a cukroví na adventním trhu, který bude až do 6. ledna denně nabízet bohatou gastronomii v podobě staročeských dobrot, ke koupi tu jsou výrobky s vánoční tematikou a k obdivu tradiční řemesla.

Na anděly s čerty se mohou děti těšit 5. prosince, kdy bude pro ně na náměstí Svornosti připravena zábavná Mikulášská nadílka ve stylu street party, čertovský vánoční kvíz, soutěže a andělský music box.

7. prosince se Český Krumlov opět promění v město andělů. Průvod, který se loni konal poprvé, bude letos aspirovat na rekord v počtu andělů na jednom místě. Historickým centrem projdou malí i velcí andělé, které na závěr v Klášterním dvoře přivítá režisér filmu Anděl Páně Jiří Strach. Právě druhý díl této úspěšné české pohádky se z velké části natáčel v Českém Krumlově.

Nebeská nota nás neopustí ani 9. prosince, kdy bude u Zlatého anděla úřadovat Ježíškův poštovní úřad. Děti tu budou moci odevzdat dopisy pro Ježíška, které k němu dopraví Bílá paní. Poštovní schránka pro dopisy dětí bude i mimo tento den k dispozici na náměstí Svornosti na zvoničce u vánočního stromu, a to už od 2. do 9. prosince.

Středa 12. prosince bude ve znamení celorepublikové akce Česko zpívá koledy, kdy v jednom okamžiku zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisíců lidí na českých a moravských náměstích. Hrát jim k tomu bude Krumlovská dudácká kapela. Oblíbené společné zpívání s dětmi z mateřských a základních škol a Krumlovskými pištci zazní u vánočního stromu 16. prosince.

V rámci adventu se také konají 21. prosince tradiční Psí Vánoce. Veřejnost se může seznámit s činností českokrumlovského útulku, a především s jeho čtyřnohými obyvateli. Celá akce se nese v duchu přátelského setkání lidí, kteří jsou zváni na ochutnávku punče a vánočního cukroví. Odpoledne hudebně doprovodí folková skupina Lakomá Barka. Děti i dospělí mohou své dárky pro chlupáče opět nadělovat pod ozdobený vánoční stromek.

Jižní Čechy vstoupí do roku 2019 znovu jako Pohodové

KUDY K BETLÉMU? Na náměstí Svornosti bude instalován nový betlém, který realizovali studenti a učitelé Střední umělecko-průmyslové školy sv. Anežky České. Ze stejné tvůrčí dílny pochází i další betlém umístěný na Klášterním dvoře. Historický betlém v chrámu sv. Víta bude vystaven od Božího hodu 25. prosince do Hromnic 2. února, svátku Uvedení Páně do chrámu. Živý betlém se koná o čtvrté adventní neděli 23. prosince ve dvou časech, od 16.15 a 18.30 hodin na II. zámeckém nádvoří.

JEDEN VÁNOČNÍ KONCERT ZA DRUHÝM. V rámci adventu se uskuteční v historických prostorech města řada skvělých vánočních koncertů. Z bohaté nabídky vybíráme koncert komunitního pěveckého sboru International School of Prague, který se do Krumlova vrací se staroanglickými duchovními skladbami (1. prosince), vánoční koncert českokrumlovské folkové kapely Kapka (8. prosince), notování Krumlovského komorního orchestru s cimbálem (9. prosince), koncert folklórního souboru Jitřenka (13. prosince), Českou mši vánoční J. J. Ryby v podání Smyčcového orchestru Český Krumlov a Chrámového sboru Velešín (15. prosince), koncert houslového virtuóze Pavla Šporcla (17. prosince), adventní koncert Hofmusici (22. prosince), vánoční koncert souborů Chaire a Bellaria (29. prosince) a řada dalších.

Štědrý den bude opět ve znamení medvědích Vánoc, kdy mají návštěvníci jedinečnou šanci přinést dobroty pro zámeckou medvědici, podstrojovat jí je bude medvědář Jan Míša Černý a hrát k tomu bude Kapka. Silvestrovskou zábavu zajistí krumlovské kapely Hrajeto, Element a Chlapi v sobě. Příchod Tří králů, Tříkrálová sbírka organizovaná Českou katolickou charitou a sfouknutí vánočního stromu jsou posledními akcemi, které 6. ledna zakončí slavnostní program v Českém Krumlově.

Další kulturní program v průběhu adventu připravila také Základní umělecká škola, Městské divadlo, Dům dětí a mládeže, Městská knihovna, Regionální muzeum, Synagoga nebo Museum Fotoateliér Seidel.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí města Český Krumlov.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)