Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Návštěvníci se na Kleť vyvezou opravenou lanovkou

Návštěvníci se na Kleť vyvezou opravenou lanovkou

Opravenou lanovou dráhu budou moci využívat návštěvníci rozhledny Kleť na Českokrumlovsku. Jihočeský kraj na opravu přispěl téměř milionem korun.

Výměna lana
13. října 2018 - 07:30

Návštěvníci se na Kleť vyvezou zrekonstruovanou lanovkou. Právě totiž proběhla výměna 34 let starého lana za nové. Na jeho pořízení přispěl Jihočeský kraj částkou 970 tisíc korun. Celkové náklady se pak vyšplhaly na něco přes jeden a půl milionu korun.

„Původní lano je v provozu už od roku 1983 a patří tedy k nejstarším v republice. Stále stoupající náklady na údržbu lanové dráhy jsou proto pro obec Holubov stále více zatěžující a ani zdaleka se je nedaří pokrýt z výnosů prodeje vstupného,“ vysvětlil radní pro dopravu Jiří Švec důvod, proč se kraj rozhodl žádost o dotaci podpořit a na výměnu lana poskytnout částku 970 tisíc korun. Finanční podporu schválilo zastupitelstvo kraje 5. dubna tohoto roku.


Jak vysvětlil starosta obce Holubov Roman Kudláček, probíhaly pak samotné práce od 4. do 9. října. „Náplet nového lana se uskutečnil o minulém víkendu a od úterka 9. října byl provoz na lanovce spuštěn, aby si lano takzvaně „sedlo“. V současné době lanovka pojede určitý čas naprázdno a bez sedaček. Pokud následný rentgen nového lana a ostatních zařízení neukáže žádné závady, namontují se zpět sedačky a už 1. listopadu bude zahájen pravidelný provoz,“ vysvětlil postup prací starosta a dodal, že celkové náklady na výměnu dosáhly částky 1 568 705 korun.


Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Hana Brožková za Krajský úřad Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:kú)