Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Návštěvnická centra NP Šumava zvítězila v soutěži DestinaCZe 2017

Návštěvnická centra NP Šumava zvítězila v soutěži DestinaCZe 2017

Návštěvnická centra Srní a Kvilda zvítězila v soutěži DestinaCZe 2017 České republiky v kategorii Eko-friendly.

Iveta Mikešová a Miloš Juha
30. listopadu 2017 - 07:30

Návštěvnická centra se tak staly atraktivitami dbající na ochranu přírody a fungující na principu udržitelného cestovního ruchu.

„Vnímám cenu centrály cestovního ruchu – CzechTourism, která má významný kredit v ČR, jako část ocenění za naši dlouhodobou práci při přípravě a budování takto složitých projektů. Je také významným signálem pro povedený projekt, o který má veřejnost mimořádný zájem. Zbývající část ocenění zcela jistě patří také našim zaměstnancům návštěvnických center, kteří se denně velmi trpělivě starají o návštěvníky,“ komentuje získané ocenění náměstek ředitele Správy NP Šumava Miloš Juha.

Návštěvnické centrum Kvilda, bylo otevřeno v srpnu roku 2015 a návštěvníci se zde mohou projít výběhem přímo mezi jeleny. O rok později skoro 3 kilometry dlouhý okruh doplnil výběh s rysy.

Do Návštěvnického centra Srní mohli zavítat první návštěvníci v říjnu roku 2015. Ve skoro čtyřhektarovém výběhu mohli pozorovat vlčí smečku čítající šest vlků. V současné době, žije v areálu devět vlků.


Součástí obou Návštěvnických center jsou také energeticky pasivní budovy s technologiemi příznivými pro životní prostředí, které ale nepostrádají punc domů klasické šumavské architektury. Uvnitř jsou expozice věnované vlkům, jelenům a rysům a také potřebné zázemí pro návštěvníky.

„Návštěvnická centra se už v prvním roce svého provozu stala nejnavštěvovanějšími místy Národního parku Šumava. V roce 2016 je navštívilo 300 tisíc lidí, v letošním roce, do konce října, to bylo 270 tisíc návštěvníků,“ dodává mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Návštěvnická centra Srní a Kvilda jsou v provozu po celý rok. Jihoceskenovinky.cz informoval Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správa NP Šumava.

Na fotografii: Náměstek ředitele NPŠ Miloš Juha, asistentka odboru řízení projektů Iveta Mikešová.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:npš)