Svátek má: Jiří

Regiony

Velikost textu:

Necelé čtyři dny trvalo zavážení paliva do reaktoru druhého bloku

Necelé čtyři dny trvalo zavážení paliva do reaktoru druhého bloku

V Temelíně zavezli palivo do reaktoru. Skončilo ze soboty na neděli v noci a energetici během něj umístili do reaktoru 163 palivových souborů.

Palivo v reaktoru
10.červenec 2017 - 07:30

Aktuálně se připravuje zavření reaktoru. Obnova výroby elektřiny z druhého bloku aktuálně vychází na polovinu srpna.

Během přesunu paliva z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj přibližně pět kilometrů. Jeho maximální rychlost byla necelých 30 centimetrů za vteřinu. Pomocí speciální kamery sledovala obsluha stroje každý centimetr pohybu jeho pohybu. Vše se dělo pod vodou, která spolehlivě ochránila pracovníky na reaktorovém sále. Manipulace byly po celou dobu on-line přenášeny do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.  

Následovat bude několikadenní montáž. Dalším důležitým krokem bude několikadenní tlaková zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Od výsledků celé řady zkoušek se pak bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě. To aktuálně vychází na polovinu srpna.

Temelín vyrobil jubilejních 200 miliónů MWh elektřiny

Druhý blok je plánovaně odstaven od 19. května. Plánovaná odstávka prvního temelínského bloku by měla začít 30. prosince. I v tomto případě ji ČEZ plánuje na tři měsíce.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.ete)