Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Nejdůležitější budova Temelína prošla bezpečnostní zkouškou

Nejdůležitější budova Temelína prošla bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou tento týden na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Ochranná budova kolem reaktoru
29. května 2023 - 07:30

Téměř čtyři hodiny vháněly speciální kompresory vzduch do ochranné budovy kolem reaktoru. Celkově do budovy přivedly 45 tun vzduchu. Vytvořily přitom přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun.

„Zjednodušeně řečeno na každý metr působilo několik osobních automobilů. Přitom, aby budova kontrolou úspěšně prošla, nesmí být na ploše kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť součet všech netěsností větší než zrnko hrášku,“ přirovnal průběh a výsledek kontroly Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vlastní kontrole předcházela osmnáctihodinová stabilizace tlaku. Následně pak 24 hodin automatický měřící systém zaznamenával změny tlaku. Důležitá zkouška probíhá na každém bloku jednou za čtyři roky. Zjednodušeně se dá přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří pokles tlaku.

První temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva odstaven od 7. dubna. Technici už například vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali bezpečnostní systémy, parogenerátory nebo hlavní cirkulační čerpadla. Aktuálně tak mají za sebou většinu z téměř šestnácti tisíc činností. I s dodavateli se do odstávky zapojila přibližně tisícovka lidí.

Obě české jaderné elektrárny chce ČEZ udržet v nejlepší kondici

Ochranná budova kolem reaktoru (kontejnment) - Důležitá budova, která odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá například zemětřesení nebo tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužena 132 ocelovými lany v délce od 95 do 190 metrů. Každé je spleteno z 478 menších drátů. Její těsnost energetici pravidelně prověřují.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:j.luxik,ete)Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?