Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Netradiční zdravotní prohlídky v Temelíně využily čtyři stovky lidí

Netradiční zdravotní prohlídky v Temelíně využily čtyři stovky lidí

Netradiční benefit zajistila společnost ČEZ ve spolupráci s Oborovou pojišťovnou pro zaměstnance elektrárny Temelín. Ti po dva dny mohli absolvovat hned osm různých vyšetření.

Vyšetření očí
27.březen 2016 - 10:00

V jihočeské elektrárně měli lidé tuto možnost vůbec poprvé. A zájem byl veliký. Už při rezervaci byly téměř čtyři stovky volných míst obsazeny během dvou dní.

Zaměstnanci ČEZ si mohli nechat vyšetřit například pigmentové skvrny, cévy, zrak nebo nechat stanovit hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Velký zájem byl také o masáže, které prováděli slabozrací a nevidomí maséři. Masáž trvala 30 minut a za dva dny jejich rukama prošlo téměř devadesát lidí.

Naopak jedno z nejrychlejších, ale současně nejdůležitějších, bylo vyšetření pigmentových skvrn. „Lidem většinou vadí vystouplé pihy. Mnohem větší nebezpečí však přestavují pigmentové skvrny v úrovni kůže. Ty mohou způsobit rakovinu kůže. Proto potřeba sledovat jejich tvar a velikost,“ upozornila Helena Aksamítová, kožní dermatoložka. Podle lékařů by člověk měl chodit na prohlídku pigmentový skvrn jednou za dva roky.

Velký zájem byl také o kontrolu zraku. Lékaři vyšetřovali oči na dálku i krátkou vzdálenost a posuzovali také barvocit. „Myšlenka prohlídek je skvělá. Speciálně objednat se na vyšetření očí je velmi složité. Čekací lhůty se pohybují kolem půl roku. Každopádně dnes jsem si potvrdil, že velmi pravděpodobně budu potřebovat brýle na čtení,“ řekl krátce po vyšetření Pavel Vondrouš, temelínský projektant.

Součástí byly i kurzy první pomoci. „Podle statistik více jak 75 procent si neví rady s tím, jak poskytnout první pomoc. Přitom kvalitní první pomocí bychom dokázali zachránit životy,“ uvedla Marie Unucková z personálního útvaru Skupiny ČEZ.

ČEZ dny zdraví pro zaměstnance Temelína připravil ve spolupráci s Oborovou zdravotní pojišťovnou a lékaři ze společnosti Santé. „Naši lidé si akci velmi pochvalovali. Vysoká účast svědčí o tom, že své zdraví neberou na lehkou váhu,“ poznamenal Petr Šuleř, vedoucí komunikace Jaderné elektrárny Temelín.

Trpaslík umí zachránit obra při hrozbě blackoutu

V Temelíně zdraví svých zaměstnanců sledují průběžně. Všichni zaměstnanci musí absolvovat pravidelné lékařské prohlídky. Jejich rozsah je různý a vychází z konkrétní profese. Například jednou ročně musí na prohlídky lidé, kteří vstupují až k reaktoru. Nadstandardní zdravotní péče se týká například i operátorů. Ty navíc mají nárok na relaxační aktivity.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:ete)