Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Nové vstupní kontrolní rámy zvýšily bezpečnost v Temelíně

Nové vstupní kontrolní rámy zvýšily bezpečnost v Temelíně

V Temelíně mají na vstupu nové bezpečnostní rámy. Jsou citlivější a dokáží kovový předmět lokalizovat.

Nové kontrolní rámy
2. října 2017 - 07:30

Sedm nových bezpečnostních rámů zvýšilo bezpečnost elektrárny Temelín. ČEZ na obou jaderných elektrárnách kompletně obměnil rámové detektory kovů. Nové dokáží určit přímo část lidského těla, ve které se kovový předmět nachází. V Temelíně investice energetiky vyšla na pět miliónů korun.

Denně jimi projdou stovky lidí. Stačí drobný kovový předmět a bezpečnostní rám na pracovníka upozorní zvukovým i světelným signálem. Následuje další kontrola ručním detektorem. Celá procedura je stejná jako při letištních kontrolách.

Podobná je i citlivost rámů. Temelínské rámy zachytí i šrouby v noze nebo kovové kyčle. I proto jsou tito zaměstnanci vybaveni speciální kartou. Ostatní lidé s kovovými implantáty, kteří vstupují jednorázově, musí ochrance předložit lékařské potvrzení.

„Jde o opatření, která reflektují bezpečnostní situaci v Evropě. Další kroky připravujeme i v návaznosti na nový Atomový zákon. K nejdůležitějším bude patřit vymezení vitálních zón, tedy nejdůležitějších míst elektrárny, kde dojde k dalšímu posílení bezpečnosti,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

I přes instalaci nových rámů se vstupní procedura nemění. Pracovníci i nadále procházejí stejným rámem a stejnou kontrolou. Ta je nově citlivější a ochranka tak získá více informací. Na čase průchodu se to neprojeví. Díky novému rentgenu elektrárna navíc posílila i kontroly obuvi. Tato kontrola obnáší vyzutí bot a jejich průjezd rentgenem. Je to ale až třetí krok, kterému předcházím pozitivní kontrola celotělovým rámem a ručním detektorem kovů.

Vedle kovových předmětů je temelínská ochranka vybavena zařízením na kontrolu výbušnin a narkotik. A i tady plánují energetici v následujících měsících modernizaci. Od loňských březnových útoků v Bruselu je elektrárna ve zvýšeném bezpečnostním stupni 1.


Stupně fyzické ochrany jaderných elektráren

Stupeň 0 - Základní stupeň, který je pro období, kdy není známa žádná konkrétní ani obecná hrozba teroristického útoku na území ČR.

Stupeň 1 - Je vyhlašován v případě zhoršené bezpečnostní situaci v zahraničí, zejména v zemích EU. V tomto stupni nejsou konkrétní zjištění o teroristické aktivitě na území ČR. Při stupni 1 se například zintenzivňuje monitoring okolí JE.

Stupeň 2 - Vyhlašuje se při zvýšené pravděpodobnosti teroristického útoku na území ČR, přičemž nejsou známy bližší okolnosti této teroristické hrozby. Zavádí se při něm bezpečnostní opatření ve shodě s opatřeními vlády ČR. V blízkosti jaderných elektráren se intenzivně monitoruje okolí včetně vzdušného prostoru a omezují se vstupy osob s doprovodem do areálu elektráren.

Stupeň 3 - Vyhlašuje se při vysoké pravděpodobnosti teroristického útoku v ČR. Přijatá opatření mají útoku zamezit, případně minimalizovat následné škody. Veškerá opatření jsou přijímána v souladu s kroky vlády ČR a na základě informací bezpečnostních složek. Jde o nejvyšší stupeň bdělosti a pohotovosti, je vyhlášen zákaz vstupu osob s doprovodem a střežený prostor jaderných elektráren se uzavírá.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)