Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Obavy z příchodu srbských pracovníků do Písku jsou zbytečné

Obavy z příchodu srbských pracovníků do Písku jsou zbytečné

Dvě stovky zaměstnanců ze Srbska přivede do Písku společnost Faurecia. Na jejich pracovním pobytu v rámci státního programu Srbsko, který potrvá dva roky, se firma dohodla s vedením města.

Písek
22. srpna 2019 - 07:30

„Pracovníci procházejí pečlivým výběrem ještě ve své domovské zemi, kde jsou posuzovány jejich kvalifikační i osobnostní předpoklady. Zde v Písku se stanou kmenovými zaměstnanci firmy. Preferovány budou manželské nebo partnerské páry,“ říká starostka Eva Vanžurová. Tím by městu měla být poskytnuta určitá záruka, že s lidmi z Balkánu nebudou v jejich novém dočasném domově problémy.

V městské průmyslové zóně v současnosti působí 13 firem zaměstnávajících zhruba 4000 lidí. Nedostatek pracovní síly, s nímž se průmyslové podniky potýkají, je často řešen náborem tzv. agenturních pracovníků ze zahraničí.

„Dle současné legislativy nemáme jako samospráva prakticky žádnou možnost ovlivňovat strukturu ani pohyb takovýchto lidí a minimalizovat případné negativní dopady pracovní migrace na život ve městě,“ vysvětluje Eva Vanžurová.

Proto město přivítalo, když společnost Faurecia nabídla, že se při získávání nových pracovníků zapojí do zmiňovaného státního programu. „Srbové jako stálí zaměstnanci Faurecie postupně nahradí v uvedeném počtu právě problematické agenturní pracovníky z různých zemí. Město bude mít o zaměstnancích ze Srbska trvalý přehled a bude tak moci lépe přispět k jejich dobrému soužití s obyvateli Písku,“ říká starostka.

Bydlení mají příchozí zajištěno v ubytovně Jitexu v ulici U Vodárny. Na základě doporučení zaměstnavatele může město rodinám poskytnout nájemní bydlení v městských bytech. „Bude tak učiněno podle standardních pravidel a na dobu určitou. Nájemné si budou rodiny platit samy,“ ujišťuje místostarostka Petra Trambová.Každé tři měsíce se uskuteční informativní schůzka se společností Faurecia, kde město bude vždy informováno o aktuální situaci. „Plánujeme, že by se těchto jednání zúčastňovali také zástupci městské policie a Policie ČR, abychom včas předcházeli případným potížím. Bude-li to potřeba, nabízí se v rámci programu možnost posílit místní pořádkové složky o dva srbské policisty,“ dodává místostarostka.

Ke snadnějšímu začleňování do života v Písku a k osvojení si místních kulturních zvyklostí pomůže srbským pracovníkům také výuka českého jazyka, kterou pro ně jejich firma zajistila v městské knihovně.

Jihoceskenovinky.cz informovala Irena Malotová, tisková mluvčí, Městský úřad Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:písek)