Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

Obchvat Němčic ulehčí obyvatelům od dopravy a zvýší bezpečí

Obchvat Němčic ulehčí obyvatelům od dopravy a zvýší bezpečí

Zklidnění dopravy v obci a více bezpečí pro místní obyvatele. To bylo hlavním důvodem vybudování obchvatu Němčic na Prachaticku. Cena stavby 1,6 kilometru silnice vyšla na 46 milionů korun.

Obchvat Němčic
3. září 2018 - 07:30

První řidiči se po novém obchvatu projeli v pátek zhruba hodinu před polednem, tedy o 14 dříve, než bylo plánováno. Potvrdil to první náměstek hejtmanky Josef Knot.

Vybudování obchvatu o délce 1,6 kilometru si vyžádalo náklady zhruba 46 milionů korun. „Z 90 % jsme na její financování využili prostředky z operačního programu IROP, zbylých 10 % uhradil kraj,“ upřesnil Knot s tím, že hlavním cílem bylo zklidnění dopravy v obci Němčice, zvýšení bezpečnosti pro obyvatele a zrychlení dopravy.

Zklidnění dopravy v obci si od nového obchvatu slibuje i starosta Němčic Radek Rypota „Obcí projelo až šest tisíc automobilů denně, většinou se jednalo o kamiony, takže hluk a prašnost byla velká,“ uvedl starosta a ocenil všechny, kdo se na stavbě obchvatu podíleli. „Hlavně bych rád poděkoval kraji, který má na realizaci stavby hlavní zásluhu,“ zdůraznil starosta a připomněl, že ocenění patří i všem ostatním, hlavně samotným stavebním dělníkům, které od práce neodradila ani velká vedra, takže stavba nakonec mohla být dokončena 14 dní před termínem.  

Hejtmanka Stráská šla za kmotru mláděti medvěda plavého

Stavba, jejímž zhotovitelem byla společnost Strabag, začala 11. září loňského roku a dokončena byla letos 28. srpna. Obchvat leží na trase z Českých Budějovic směrem na Prachatice či Vimperk a vede jižně od Němčic. Správcem této dvojkové komunikace je kraj.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma za Krajský úřad Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.czfoto:kú)