Svátek má: Zbyšek

Regiony

Velikost textu:

Obnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná fungovat

Obnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná fungovat

Náměstek hejtmanky Hroch: Obnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná opět fungovat. Rekonstrukce vyšla na 16 milionů korun.

Depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích
13. března 2019 - 07:00

Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Rekonstrukce objektu začala v květnu 2017 a skončila v listopadu 2018. Nyní je depozitář ve zkušebním provozu. Náklady činily 16,1 milionu korun. Potvrdil to náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch.

„Na spolufinancování se z 85 % podílí Evropský fond pro regionální rozvoj, 10 % kraj, a 5 % stát,“ upřesnil Hroch s tím, že dodavatelem stavby je firma VIDOX s.r.o.

Majitelem objektu a přilehlých pozemků, které spravuje Jihočeské muzeum, je kraj. „Po rekonstrukci tu vzniklo osm depozitárních sálů s odpovídajícími podmínkami pro ukládání sbírkových předmětů a badatelna, kde budou sbírky zpřístupněny ke studijním účelům,“ naznačil Hroch.Důvodem kompletní rekonstrukce byl podle ředitele Jihočeského muzea Františka Štangla havarijní stav objektu. „Do budovy mimo jiné zatékalo, dřevěné konstrukce byly napadeny dřevomorkou a hrozilo propadnutí stropů i podlah, což mělo samozřejmě neblahý vliv na zde umístěné historické exponáty,“ vysvětlil Štangl.

Předměty z ledenického depozitáře jsou zatím provizorně umístěny v ostatních depozitářích Jihočeského muzea. Těch je, včetně toho v Ledenicích, celkem šest.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma, tiskový mluvčí, Krajský úřad Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:Kú JCK)