Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Olešnický dvojboj ovládly žákovské týmy domácích a homolských hasičů

Olešnický dvojboj ovládly žákovské týmy domácích a homolských hasičů

Celkem pětatřicet žákovských hasičských družstev se v sobotu 10. září utkalo v Olešníku na Českobudějovicku v letošním desátém, předposledním závodě jedenáctidílného seriálu Českobudějovického dvojboje 2022.

Olešnický dvojboj
13. září 2022 - 07:30

Jeden z vítězných pohárů z Olešnického dvojboje, podporovaného tradičně Jadernou elektrárnu Temelín Skupiny ČEZ, zůstal „doma“. Druhý si odvezli mladí hasiči z Nových Homolí.

„Soutěžilo se jako vždy ve dvou hlavních věkových kategoriích. V mladších žácích od šesti do jedenácti let a starších žácích od jedenácti do patnácti let. Zúčastnily se také čtyři přípravky, což jsou děti od tří do šesti let. Všichni závodníci, kterých byly celkem zhruba tři stovky z celého okresu, absolvovali dvě disciplíny. Požární útok a štafetu dvojic. Trať i úkoly měli všichni stejné,“ uvedl ředitel olešnické základní a mateřské školy, vedoucí mladých hasičů zdejšího Sboru dobrovolných hasičů (SDH) a člen českobudějovické Okresní odborné rady mládeže Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Vladimír Zibura.

Mladí hasiči se o body do Českobudějovického dvojboje, jehož závěrečné kolo se uskuteční v sobotu 17. září v Ohrazeníčku, „rvali“ jako lvi i přes relativní nepřízeň počasí. Skvěle upravený terén v olešnickém sportovním areálu občas zkrápěl lehký déšť. Nikomu ale nevadil. Prvenství ze 17. ročníku Olešnického dvojboje si nakonec v konkurenci šestnácti týmů starších žáků nakonec uhájily domácí děti. Za nimi se umístily celky Srubce a Nových Homolí II.

Klání patnácti družstev mladších žáků ovládl tým Nové Homole II. před domácím družstvem a třetím Purkarcem.  Kategorii přípravek samozřejmě „vyhrály“ všechny celky. Zlatá medaile tak skončila na krku každého zúčastněného nejmladšího hasiče či hasičky.

Sbor dobrovolných hasičů v Olešníku oslavil loni v červnu 120. výročí svého založení a je jedním z nejstarších hasičských sborů v širokém okolí. Dříve byly založeny sbory pouze ve Dřítni, Chlumci a Zbudově. O rok starší hasičský sbor z Chlumce přitom patří „do rodiny“. Chlumec je totiž vedle Nové Vsi další místní částí Olešníku. Chlumečtí hasiči tak nejenže využívají zázemí svým lépe vybavených kolegů, ale jsou také nedílnou součástí jejich zásahové jednotky.

„V současné době máme přibližně 170 členů, což nás řadí mezi největší sbory dobrovolných hasičů v Jihočeském kraji,“ konstatoval starosta SDH Olešník Milan Dvořák.

Starosta obce Olešník Milan Kotýnek si spolupráci s hasiči pochvaluje. „Jsou pro obec přínosem a jsou i nedílnou součástí života v ní. Ve sboru máme i čtyři desítky dětí, což je i skvělým příslibem do budoucna,“ zdůraznil Kotýnek. Dvořák v této souvislosti připomněl nový významný úspěch mladých olešnických hasičů. „Sedm našich dětí, plus dva náhradníci, se probojovalo na Mistrovství ČR ve štafetě na 60 metrů,“ poznamenal Dvořák

Díky podpoře Jihočeského kraje a Jaderné elektrárny Temelín se obci podařilo výrazně zkvalitnit vybavenost zásahové jednotky i celého sboru dobrovolných hasičů. Například v závěru roku 2014 obec dokončila modernizaci a rozšíření požární zbrojnice. Na její rekonstrukci a dostavbu za přibližně 3,6 miliónu korun získala jeden milión korun od Skupiny ČEZ a 250 tisíc korun od Jihočeského kraje. Vedle toho pravidelně čerpá příspěvky Skupiny ČEZ v rámci Oranžového roku na podporu sportovních, kulturních a společenských aktivit v obci, tedy i na závody hasičů.Obec Olešník, dříve Volešník, se nachází v okrese České Budějovice zhruba osm kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou. Součástí Olešníku s 800 obyvateli jsou místní části Nová Ves a Chlumec.

Jihoceskenovinky.cz informoval Petr Pokorný.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:p.pokorny)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
38%
Ne
transparent.gif transparent.gif
62%