Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Ornitolog v Temelíně kroužkoval ptáčky

Ornitolog v Temelíně kroužkoval ptáčky

Dvacítku ptáčků okroužkoval z odborník z Jihočeského ornitologického klubu v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín.

Kroužek od ornitologa dostal i drozd zpěvný
11. března 2023 - 07:30

Vše přitom sledovali žáci ze základních škol z Albrechtic nad Vltavou a Protivína. Výskyt ptačích druhů kolem jihočeské jaderné elektrárny ornitologové sledují už pátým rokem.

Nejprve šetrně odchytit a pak velmi opatrně nasadit kroužek. Tak po dva dny probíhalo kroužkování ptáků v parku kolem Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. „Ptáčky musím držet za nožičky, tak jim neublížím. Rozhodně jim nesmím zmáčknout tělíčko,“ vysvětloval školákům Jakub Vlček, ornitolog z Jihočeského ornitologického klubu.

Do dvou sítí dohromady o velikosti přibližně čtyř fotbalových branek odborník z Jihočeské univerzity opatrně odchytil dvacet ptáčků z deseti druhů. Vlastní nasazení kroužku zabralo zkušenému ornitologovi pár vteřin.

„Každý kroužek obsahuje unikátní kód, který při dalším odchytu dá informaci především o pohybu konkrétního jedince. Tu informaci pak zpětně dostávám prostřednictvím Kroužkovací stanice Národního muzea, kde se tyto údaje sbíhají a sdílí i s okolními zeměmi,“ doplnil Jakub Vlček, který vedle kroužkování odchycené ptáky vážil a měřil jim délku křídla.

Kovový kroužek na pravou nohu dostal například nejmenší český druh králíček obecný, brhlík lesní nebo mlynařík dlouhoocasí. Toho právě ornitologové v okolí Temelína zaznamenali vůbec poprvé.

Mezi přihlížejícími studenty už někteří měli s kroužkováním zkušenosti. „Do Temelína jsme jeli na exkurzi a kroužkování pro mě bylo velmi milé překvapení. Ptáky totiž kroužkuji už sedm let a díky podobným akcím se i moji spolužáci mohou dozvědět více informací o přírodě,“ patnáctiletý Jakub Hančuch ze ZŠ Protivín, který pravidelně kroužkuje na Písecku, ale i třeba v ZOO Hluboká nad Vltavou.Temelínský zámecký park je pro ornitology oblíbeným místem. Ptactvo zde mapují už pátým rokem. V minulosti zde napočítali na čtyřicet druhů ptáků. Přítomnost blízké elektrárny malým ptákům vůbec nevadí, některé větší druhy jako například sokola naopak přilákala. Právě sokol stěhovavý zahnízdil na druhé nejvyšší stavbě v roce 2020. Loni energetici přivítali první tři sokolí mláďata. Celkově pak v širším okolí elektrárny ornitologové zaznamenali více než stovku ptačích druhů.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:ete)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%