Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Písecká Sladovna zvládla náročné léto a těší se na školáky

Písecká Sladovna zvládla náročné léto a těší se na školáky

Velké letní plány písecké Sladovny, která je největší dětskou galerií v České republice, výrazně narušila koronavirová pandemie.

Písecká Sladovna
9. září 2020 - 07:30

Oblíbené místo rodin s dětmi muselo změnit provozní formát, přesto přivítalo přes 16 tisíc návštěvníků. S příchodem nového školního roku láká Sladovna na vzdělávací programy pro školy i školky. Návštěvníci galerie byli v předchozích letech zvyklí na volný pohyb mezi všemi výstavami a na neomezený čas zde strávený. Po příchodu koronaviru a vládních nařízení musela reagovat také Sladovna. Byly zavedeny časové bloky a do jednotlivých výstav mohl vstoupit omezený počet návštěvníků.

Na těchto opatřeních však ředitel Sladovny Adam Langer dokázal najít i pozitiva: „Vládní nařízení nám sice nedovolila pokračovat v zavedeném formátu, ale mohli jsme si vyzkoušet práci s větší kvalitou programu. Tím, že má výstavní blok daný začátek, konec a maximální počet osob, uměli jsme návštěvníkům nabídnout ještě intenzivnější zážitek. Chtěl bych poděkovat všem návštěvníkům, že tuto změnu přijali.“ 

V létě ve Sladovně nechybělo oblíbené Mraveniště, návštěvníci mohli objevovat taje dětské knižní ilustrace v upraveném Hnízdě a ti nejmenší našli útočiště v Pilařišti. Všichni si užili novou expozici Leťme vysoko, která odpovídá na zvídavé otázky o létání lidí, živočichů, ale i rostlin. Jedinečnou možnost pak nabídlo další pokračování kreativní Laboratoře – ta zvala ke vstupu do scénograficky pojatého Nebe.

„V letních měsících jsme zpřístupnili pět velkých zážitkových expozic, které doplnily výstavy v Malé galerii a sál věnovaný Radku Pilařovi. Přivítali jsme přes 16 tisíc návštěvníků, což považuji za úspěch. Nařízení a nutné změny se také projevily na příjmech, které jsou oproti minulému roku poloviční,“ říká Adam Langer.

Sladovna zůstává otevřená i po prázdninách. V září začíná tradičně nabízet speciálně komponované programy pro žáky mateřských, základních, ale i středních škol v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem.

„Neustále sledujeme vývoj koronavirové situace a ptáme se pedagogů, za jakých podmínek nás se svou třídou mohou navštívit. Dodržujeme veškerá nařízení, ošetřujeme prostory galerie ozonem a děláme vše pro to, abychom byli bezpečným místem,“ vysvětluje ředitel Sladovny.Ani na podzim nepřijdou návštěvníci o žádnou z letních výstav. Navíc mohou aktuálně obdivovat umění studentů volyňské VOŠ a SPŠ či textilní tvorbu skupiny Otavský patchwork a quilting. Jako již tradičně se uskuteční také oblíbené Listování, na září jsou připraveny dvě scénická čtení knih Čtyřlístek a Bitevní pole. Návštěvníci se mohou také těšit na připravovanou instalaci s názvem Urbania, která představí fungování města.

„Rád bych všechny pozval i na neděli 20. září, kdy Sladovna představí jednodenní náhradní program za zrušené Pískoviště. Bude se jmenovat O(k)táva písku a vody a v okolí i uvnitř Sladovny nabídne návštěvníkům řekou Otavou inspirovaných 8 zastavení hudebního či vizuálního charakteru jako celistvý zážitek. Celý den pak zakončí slavností společná večeře na Kamenném mostě, která je pojata jako sousedská slavnost a odpovídá na výzvu organizátorů podobné akce v Praze na Karlově mostě. Podrobný program najdete na našich webových stránkách, sociálních sítích a dalších kanálech,“ uzavírá Adam Langer.

Jihočeskénovinky.cz informovala Hana Talácková za Sladovnu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:sladovna)