Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Písek opět podpoří podnikatele, které zasáhla vládní opatření

Písek opět podpoří podnikatele, které zasáhla vládní opatření

Město Písek stejně jako minulý rok pomůže podnikatelům, které zasáhla vládní omezení přijatá v rámci boje proti pandemii koronaviru.

Písek
7. března 2021 - 07:30

Zastupitelstvo na svém březnovém jednání schválilo jednorázovou finanční podporu osobám samostatně výdělečně činným a vyhlášení dotačního programu na podporu drobných podnikatelů.

„Město také znovu odpustí nájemné za leden až březen subjektům, které jsou v nájmu v prostorách města a kvůli nařízením musely úplně či částečně uzavřít provozovnu,“ řekla starostka Eva Vanžurová.

Z rozpočtu města bylo pro tyto účely vyčleněno 20 milionů korun. Jednorázová finanční podpora OSVČ bude činit 10 000 korun na žadatele. Je určena podnikatelům bez zaměstnanců, kteří mají provozovnu v Písku, podnikání je jejich hlavní činností a nepřerušili jej na více než 10 dní, vůči městu nemají dluh a podali daňové přiznání ve výši minimálně 100 000 korun. Žádost o podporu mohou zájemci předkládat od 8. března do 9. dubna 2021.

Druhý typ podpory je zaměřen na podnikatele, kteří mají do 15 zaměstnanců. „Mohou žádat o příspěvek ve výši 10 000 korun na jednoho zaměstnance. Maximální výše dotace na jednoho žadatele je stanovena na 100 000 korun. V podmínkách dotace jsou ale některé novinky, jako například možnosti získat desetitisícový příspěvek i na osobu zaměstnavatele v případech, kdy sám sebe nezaměstnává,“ uvedl vedoucí finančního odboru Ladislav Toman.

Žadatel nesmí být součástí větší podnikatelské skupiny a jeho příjmy musí být minimálně půl milionu korun. Žádat o dotaci bude možné od 7. dubna do 7. května 2021. „Žádosti, které budou splňovat všechny podmínky, budou bezodkladně proplaceny,“ zdůraznil Ladislav Toman.

Stejně jako loni se Písek rozhodl odpustit nájemné subjektům, které mají od města pronajaté prostory určené k podnikání a kvůli vládnímu nařízení zakazujícímu maloobchodní prodej a poskytování služeb ve většině provozoven museli mít zavřeno. Rada města na mimořádném jednání schválila, že nájemcům či podnájemcům, kteří byli nuceni uzavřít buď úplně, nebo částečně své provozovny, bude odpuštěno nájemné v plné výši za leden, únor a březen tohoto roku.

„Odpuštění nájmu vnímáme jako podporu místním podnikatelům. Je pro nás důležité, aby u nás zůstali,“ zdůraznila Eva Vanžurová.

O odpuštění nájmu konkrétnímu subjektu bude na základě jeho žádosti rozhodovat vždy zastupitelstvo. Nájemcům či podnájemcům město také prodlouží lhůtu splatnosti nájemného za rok 2021 až do 31. prosince 2021, a to bez uplatnění nároku na úrok z prodlení.Žádosti o prominutí dluhu mohou zájemci podat na odbor správy majetku nebo na DBS do 31. 3. 2021. Vzhledem k tomu, že některé prostory sloužící k podnikání mají v nájmu městské organizace, které části prostor dále podnajímají, vztahuje se prominutí dluhu na nájemném i na tyto subjekty.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, DiS.  tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.pisek)