Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

Písek vyhlásil nový ročník participativního rozpočtu

Písek vyhlásil nový ročník participativního rozpočtu

Obyvatelé Písku mohou od 1. dubna do poloviny června předkládat návrhy veřejně prospěšných projektů, které by chtěli realizovat z nově vyhlášeného participativního rozpočtu města.

Písek
13. března 2023 - 07:30

Občané budou opět rozhodovat o tom, který z navržených projektů město zrealizuje. „Od začátku dubna do konce června budou vyjadřovat podporu jednotlivým návrhům, poté budou projekty, které získají dostatečný počet hlasů, posouzeny z hlediska proveditelnosti. Z projektů, které tímto posouzením projdou, budou lidé od začátku října do poloviny listopadu vybírat ty, které budeme v následujícím roce realizovat,“ řekl místostarosta Josef Soumar, který je zároveň koordinátorem participativního rozpočtu.

Hlasování bude stejně jako v minulých ročnících probíhat prostřednictvím webových stránek www.paropisek.cz. Vítězné návrhy budou vyhlášeny na konci listopadu. Na projekty budou opět vyhrazeny tři miliony korun.

Peníze z participativního rozpočtu bude Písek rozdělovat už potřetí. Chce tak podporovat aktivitu svých obyvatel a jejich snahy o zlepšení veřejného prostoru. „Pro tento ročník jsme pravidla trochu upravili. Nově bude možné předkládat i projekty umístěné v katastrálním území, jež navazuje na území města. Celkové náklady na projekt budou omezeny částkou půl milionu korun, celkové předpokládané provozní náklady po dobu udržitelnosti projektu pak nebudou moci překročit 50 procent nákladů na realizaci samotného projektu,“ uvedl Josef Soumar.

Předkládané projekty mohou být i tzv. měkké. „Lidé mohou přihlásit i projekty, kterými by chtěli vylepšit veřejný život. Mohou být zaměřené například na vzdělávání nebo třeba rozvojové projekty, podmínku však je, aby na takový projekt nebylo požádáno o dotaci z jiných grantových programů města,“ doplnil místostarosta.

Město plánuje uspořádat tři informační setkání s občany, první z nich se uskuteční už 29. března od 17.00 hodin v městské knihovně. Místostarosta poznamenal, že se na něj mohou zájemci o zapojení do participativního rozpočtu v případě potřeby obrátit i přímo, například prostřednictvím e-mailu .zc.kesipum@ramuos.fesoj

Na náplavce u Kamenného mostu vyroste i letos pět soch z písku

První ročník participativního rozpočtu se v Písku konal v roce 2020, občané do něj přihlásili 28 projektů, z nichž se deset dostalo do finále a devět z nich získalo dostatečnou podporu veřejnosti. Druhá výzva PARO byla vyhlášena v následujícím roce a projekty se dokončovaly v roce 2022. Obyvatelé města do něj přihlásili 15 projektů, sedm postoupilo do finále a tři návrhy se realizovaly.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.měú)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%