Svátek má: Dobromila

Regiony

Velikost textu:

Písek vypíše výběrové řízení na rekonstrukci bývalé knihovny

Písek vypíše výběrové řízení na rekonstrukci bývalé knihovny

Město Písek vypíše výběrové řízení na rekonstrukci bývalé knihovny, bude v ní sídlit městská policie.

Písek
16. ledna 2023 - 07:30

Město Písek vypíše výběrové řízení na rekonstrukci historické budovy na Alšově náměstí, kde v minulosti sídlila knihovna. Objekt je v nevyhovujícím stavu a je třeba ho opravit. Po rekonstrukci bude sloužit městské policii, které stávající sídlo v Komenského ulici prostorově nevyhovuje. Na tuto akci má město pro tento rok vyčleněno zhruba 42,5 milionu korun bez daně. Vypsání výběrového řízení schválila na svém lednovém jednání rada města.

Měšťanský dům s empírovou fasádou byl naposledy rekonstruován v roce 1970, a to pro potřeby okresní knihovny, která se sem přestěhovala. „Objekt rekonstrukci už nutně potřebuje. Ve špatném stavu je střecha i fasáda, budovu je třeba sanovat proti vlhkosti. Projekt zahrnuje i výměnu zastaralých inženýrských sítí,“ uvedl starosta Michal Čapek. Práce by podle odhadů měly trvat 15 měsíců a jejich součástí bude i změna dispozičního řešení objektu.

Městská policie sídlí od svého vzniku před více než 30 lety v objektu v Komenského ulici. I přes úpravy v letech 2006 a 2007 budova současným potřebám strážníků prostorově nestačí. „Strážníkům chybí například prostory pro odpovídající zbrojní sklad, místnost pro dočasný záchyt podezřelých osob, samostatné pracoviště obsluhy kamerového systému nebo místnost pro asistenci prevence kriminality,“ podotkl starosta.

Loni bylo do matričních knih zapsáno 941 dětí

Strážníci by potřebovali také klimatizovanou místnost pro server městského kamerového systému, sklad technického materiálu a kanceláře. Kromě toho budově v Komenského ulici chybí i bezbariérový přístup. Případná přestavba současného sídla by strážníkům tolik potřebné prostory nezajistila.

Dům na Alšově náměstí byl přestavěn na základech raně gotického domu na přelomu 18. a 19. století. Objekt má cenné interiéry včetně konstrukcí a prvků, kterými jsou klenby, portály, a schodiště, a empírová průčelí s bosáží, štukovými prvky a s atikovým štítem. Městská knihovna se odsud odstěhoval v roce 2019. Uvolněné prostory město pronajímá.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.měúpísek)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%