Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Písek zachraňuje památnou lípu, kterou poškodil silný vítr

Písek zachraňuje památnou lípu, kterou poškodil silný vítr

Město Písek zachraňuje památný strom Semická lípa, který letos v říjnu značně poškodil silný vítr.

Poškozený památný strom Semická lípa
11. listopadu 2023 - 07:30

Poryvům větru nebyla ušetřena koruna, která se ve spodní části odlomila a zřítila se do ulice. Během této události, při které přišel strom o tři čtvrtiny své výšky, naštěstí nedošlo k vážnějším škodám.

„Zpočátku nebylo jasné, o kolik bude potřeba zbylé větve a poškozený kmen zredukovat. Lípu zhodnotili arboristé a hrozilo, že ze stromu zůstane ponechané pouze torzo o celkové výšce dva až dva a půl metru nad zemí,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Zhruba 350 až 400 let starou lípu arborista tento týden odborně prořezal a strom tak dostal šanci růst na místě dál. „Nakonec nebylo nutné přistoupit k tak zásadnímu sesazení a zbylé větve stačilo jen zakrátit, a to kvůli stabilizaci celého stromu. Kmen byl v místě odlomení začištěn a zůstal tak bez navrhovaného razantního zásahu,“ poznamenal Ondřej Kofroň. 

Vzhledem k tomu, že se u lípy po vichřici zachovalo mnoho mladých větví, lze předpokládat, že bude v dalším roce stále vitální a vytvoří tak novou druhotnou korunu. Díky tomu by mohla zůstat zachována ještě přinejmenším několik dalších let. Semická lípa je však podle Kofroně v některých místech napadena dřevokaznými houbami, které způsobily narušení pevnosti dřeva, a proto bude důležité ji sledovat a nově nasazenou korunu pravidelně ošetřovat.

Památnými stromy se vyhlašují takové dřeviny, jež jsou významné svým růstem, objemem nebo umístěním v prostoru. Často jsou s nimi spojeny místní události nebo legendy, a nejen lidé žijící v jejich okolí k nim mají hluboký vztah a jakékoliv zásahy u nich pozorují s rozpaky. 

„Současné klimatické podmínky pravděpodobně neumožní mladým stromům dorůstat podobných rozměrů a dožívat se tolika let. Právě proto je důležité o vzrostlé a významné stromy pečovat, aby zůstaly zachovány pro další generace,“ doplnil Ondřej Kofroň. Město Písek proto každoročně investuje do ošetření vzrostlých stromů na svém území, ale i do památných stromů Písecka, které má ve své správě. Těch je v současné době vyhlášených celkem osm.  

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%