Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Pištín investuje do bezpečnosti obyvatel obce

Pištín investuje do bezpečnosti obyvatel obce

Další zvýšení bezpečnosti obyvatel Pištína je hlavním cílem právě realizované obecní investice, jejíž dokončení má Vesnice Jihočeského kraje roku 2017 v plánu už koncem září.

Pištín
7. září 2018 - 07:30

Jedná se o výstavbu nového, zhruba 700 metrů dlouhého chodníku v úseku od kostela na návsi až ke křižovatce s hlavním silničním tahem České Budějovice – Písek.

„V rámci realizace tohoto projektu dojde současně k výměně všech hlavic veřejného osvětlení v celé obci za nové, svítivější a úspornější, a počítáme také s výsadbou doplňkové zeleně, která kromě plnění své přirozené úlohy bude také důležitým architektonickým prvkem významně zkvalitňujícím vzhled této části obce a návsi,“ uvedl starosta Pištína Jaroslav Havel.

Smyslem této investiční akce za přibližně 1,2 miliónu korun je zajištění bezpečného pohybu pěších po obci. Zásadní objem dopravy ve směru z Českých Budějovic na Vodňany, Protivín a Písek, sice pokrývá obchvat obce, přesto je zmiňovaný úsek jednou z nejfrekventovanějších částí Pištína. Oddělení trasy pro pěší od vozovky samostatným chodníkem a lepší osvětlení je tak klíčovým bezpečnostním prvkem především při snížené viditelnosti na podzim a v zimě. I proto jsou rekonstrukce a dostavby chodníků už několik let pravidelně běžným obrázkem dění v obci.

„Náklady na tento projekt pokryjeme částečně z vlastního rozpočtu obce, přičemž milión korun použijeme z dotace, kterou jsme obdrželi od ministerstva pro místní rozvoj jako odměnu za získání titulu Vesnice Jihočeského kraje roku 2017,“ poznamenal starosta Havel.


Do modernizace a rozvoje obecní infrastruktury investoval Pištín jen v posledních čtyřech letech desítky miliónů korun. Na přibližně deset miliónů korun vyšla výstavba multifunkčního sportovně rekreačního areálu s kompletním kulturním zázemím. Obec vybudovala také novou čistírnu odpadních vod s kanalizací za třicet miliónů a zbrusu novou mateřskou školu za dalších cirka osm miliónů korun. Celý výčet investičních akcí s významným podílem dotací z evropských, národních i krajských zdrojů by byl velmi dlouhý. Pištín je totiž mimo jiné právě ve využívání různých typů dotací velice úspěšný.  Jihoceskenovinky.cz informoval Petr Pokorný.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:p.pokorný,pištín)