Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Pod temelínskými chladicími věžemi řádily děti

Pod temelínskými chladicími věžemi řádily děti

Na dva týdny se Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín stalo základnou pro sedm desítek dětí ve věku od 3 do 12 let.

Děti z říměstského tábora Jaderné elektrárny Temelín
4. srpna 2020 - 07:30
(Komerční sdělení)

Děti ve dvou týdenních turnusech letního příměstského tábora strávily pod chladicími věžemi pestrý program. Jejich rodiče měli naopak na týden vyřešeno prázdninové hlídání. I takový benefit připravila Skupina ČEZ pro zaměstnance Jaderné elektrárny Temelín.

O netradiční příměstský tábor byl mezi zaměstnanci elektrárny velký zájem. Kapacita byla naplněna během několika dní. Energetici dokonce museli navyšovat kapacitu tábora. Nakonec tak do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín mohli děti vozit všichni zájemci.

A spokojeny byly i samotné děti. Organizátoři pro ně připravili pestrý program. Tématem prvního běhu byl Cirkus v cirkuse, v druhém běhu děti pro změnu v soutěžích bojovaly o duchy v rámci tématu Ať žijí duchové.

„I v době letních prázdnin musí elektrárna zajistit nepřetržitý provoz. Proto se snažíme zaměstnancům, kteří mají menší děti, toto období trošku usnadnit, jejich dětem nabídnout prázdninový program a zároveň poskytnout možnost ukázat dětem prostředí, ve kterém jejich rodiče pracují,“ říká Petr Šuleř, vedoucí útvaru jaderná komunikace.

„Na táboře jsem podruhé a nejvíc se mi tady líbí míčky. Tatínek tady dělá elektrikáře. Až vyrostu, tak tady chci taky dělat elektrikáře. Taťka mi ještě neřekl, jak se elektrika dělá. Ale někdy mi to řekne,“ říká čtyřletý Lukáš Plšek. A pětiletý Maxík Průka dodává: „Tatínek říkal, že tady pracuje v šedým domečku. Ale jak je jich tu hodně, tak nepoznám v kterým.“

„Děti jsou úžasné, čím dál lepší,“ usmívá se vedoucí tábora Jana Bůrková z Centra volného času Poškolák Hluboká z.s., která temelínský tábor vede od jeho prvního ročníku. „Naše aktivity jsou různorodé, děti rády tvoří, malují, užívají si venkovní prolézačky. Jsme rádi, že nám letos přeje počasí a můžeme se pohybovat hlavně venku,“ doplňuje Jana Bůrková.

Poprvé byla letos na táboře Natálka Svitáková. „Moc se mi tu líbí. Byli jsme na plovárně a také jsme jeli do houbového parku. Jsem tu se sestřičkou Nikolkou, obě jsme si tu našly nové kamarádky,“ říká sedmiletá Natálka.


Jaderný příměstský tábor probíhá i v dukovanské elektrárně. Zde na děti čeká ještě jeden běh začátkem srpna.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete,j.gribbinová)