Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Podzemí Lipna se opět otevře veřejnosti

Podzemí Lipna se opět otevře veřejnosti

Během sedmi víkendů letní sezóny se budou moci lidé podívat 160 metrů pod hladinu Lipenské nádrže, do útrob unikátní vodní elektrárny Lipno I.

Útroby vodní elektrárny Lipno I.
18. května 2023 - 07:30

Prohlídky jsou zdarma, určené jsou ale pro maximálně šestičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. ČEZ spouští registraci, prvních osm prohlídek s kapacitou 48 míst začíná 3. června. Tři víkendy v červnu, dva víkendy v červenci a dva víkendu v srpnu, rozšířené o pátek. To jsou možnosti, kdy se lidé budou moci opět podívat do útrob vodní elektrárny Lipno I. Nejvýkonnější zdroj tzv. Vltavské kaskády ČEZ veřejnosti zpřístupňuje po čtvrt roce.

„Během zimních prohlídek si elektrárnu prohlédlo 640 lidí. Zájem přitom byl mnohem větší. Proto v prohlídkách budeme pokračovat i během letní sezóny. Návštěvníci opět budou chodit v doprovodu našich průvodkyň v malých, konkrétně šestičlenných skupinkách,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí infocenter Skupiny ČEZ.

Na každý den přitom ČEZ připravil osm termínů s celkovou kapacitou 48 míst. Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl a lidé se během ní dostanou k turbínám a generátorům nebo třeba k tříkilometrovému tunelu, kterým voda elektrárnu opouští poté, co vyrobila bezemisní elektřinu. Zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let. Měli by přitom být v dobré fyzické kondici a netrpět obavami z výšek a uzavřených prostor. Zájemci se mohou registrovat od středy 17.5. na www.cez.cz/lipno2023.

Svatební sezóna pod chladicími věžemi zahájena

ČEZ na prázdninové měsíce připravuje i prohlídky Jaderné elektrárny Temelín. Ty budou probíhat každý prázdninový pátek až neděli. Registraci ČEZ spustí během června.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:čez)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%