Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Podzimní Toulava zve na jedinečné zážitky v srdci turistiky

Podzimní Toulava zve na jedinečné zážitky v srdci turistiky

Protoulat se babím létem do historie, třeba až mezi odbojné husity, a navíc v osobním doprovodu Jana Žižky. Nereálná fantazie? Ale kdeže. Stačí navštívit podzimní Toulavu, ráj pěší turistiky.

Bechyně - Lužnice
3. září 2020 - 07:30

Letos totiž uplynulo rovných 600 let od založení města Tábora a při této příležitosti vytvořila turistická oblast Toulava průvodce po Táboře a jeho okolí „okem Jana Žižky“.

Průvodcem se návštěvníkům stává sám slavný husitský vojevůdce, který ukáže Tábor nejen jako husitské, ale hlavně jako moderní turistické město a doprovodí je za zážitky na atraktivních pěších trasách i cyklotrasách k místům spojeným s husitstvím. Toulava ovšem v rámci projektu Srdce turistiky připravila pro své hosty řadu dalších novinek. Například Stezku Lužnice či Poutní stezky.  A návštěvníci k tomu mají navíc unikátní možnost získat 30% slevy na ubytování a různé další slevy na vstupné na atraktivity v oblasti. Všechny jsou snadno dostupné na unikátním portálu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR): www.leto.jiznicechy.cz.

„Turistická a návštěvnická sezóna na jihu Čech s létem v žádném případě nekončí. Stejně jako nekončí podpora pobytů rodin s dětmi ze strany Jihočeského kraje. Slevové vouchery na ubytování a návštěvu různých cílů a atraktivit, jejichž zavedením se snažíme pomoci koronavirem postiženému cestovnímu ruchu, lze využívat až do konce listopadu,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek v této souvislosti připomněl, že částka, kterou kraj uvolnil v rámci podpory cestovního ruchu v regionu na kompenzace slevových programů jejich poskytovatelům, ještě zdaleka není vyčerpána. „Babí léto strávené na jihu Čech určitě stojí za to. Každý kout regionu má své zvláštní kouzlo a Toulava i zajímavé podzimní programy. Například už o druhém zářijovém víkendu se v Táboře uskuteční u příležitosti 600 let města festival Táborská setkání. A tentokrát v netradiční podobě,“ konstatoval Polášek.

Krajina převlečená do pastelových barev podzimu má své kouzlo. A nádherné přírody nabízí Toulava víc než dost. Onou pověstnou „třešničkou na dortu“ je Stezka údolím Lužnice Toulavou, která je vůbec první trasou v České republice zařazenou na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Tento certifikát kvality a výjimečnosti, jakýsi turistický seznam UNESCO, obdržela trasa loni v prosinci. Její oficiální slavnostní otevření ale bylo kvůli koronaviru posunuto až na jaro příštího roku.

„To je ovšem jen formální záležitost. Stezka je v celé své kráse přístupná už nyní a podzim je zde fascinující. Trasa začíná v Plané nad Lužnicí a vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin do Týna nad Vltavou, kde po 55 kilometrech končí za soutokem Lužnice s Vltavou. Nejde ale jen o trasu samotnou. Čtyřetapová trasa je doplněna o zážitky, například lezení po skalách, plavby po Lužnici a podobně, které si lze stejně jako služby průvodce, ubytování po trase či přepravu zavazadel objednat na webu Toulavy,“ zdůraznil produktový manažer turistické oblasti Toulava Jan Sochor.

Podzim je také ideálním časem pro duchovní pouť. A i tu má Toulava v záloze v podobě programu poutních stezek, které nabízejí propojení hned tří nádherných sakrálních památek: Kláštera Klokoty, Kláštera Bechyně a Kláštera Milevsko.


Toulava je oficiální turistickou oblastí na území Táborska, Sedlčanska a okolí Milevska, jejímž centrem je město Tábor. Krajina na pomezí jižních a středních Čech kolem měst Tábor, Bechyně, Milevsko a Sedlčany svou slavnou historií a množstvím památek, romantickými zákoutími i nepoznamenanou zachovalou krajinou vždy lákala návštěvníky. Země historická, kde zněl husitský chorál, kde se zrodil rod Pánů z Růže, kraj drobných zřícenin, zapadlých malebných vesnic a úchvatné lidové architektury. Je to krajina jak stvořená k toulání a objevování, bohatá na zážitky, tradice, dobré jídlo, aktivní vyžití i místa pro relaxaci a odpočinek. I proto byl tento malebný kout v srdci Čech nazván Toulavou.

Destinační projekt 6x5 z jižních Čech jde do finále

Toulava pokrývá oblast o rozloze více než dvou tisíc čtverečních kilometrů, má 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, více než tisíc kilometrů cyklo a turistických tras, 200 kilometrů naučných stezek a 150 kilometrů běžeckých tras. K tomu více než tři desítky muzeí, čtyři zpřístupněné zámky, dvě golfová hřiště, pět pivovarů a jednu zoo.

Jihoceskenovinky.cz informovala Ing. Jana Píchová z Jihočeské centrály cestovního ruchu v Českých Budějovicích.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:jccr)